dum12

Nový dům můžete mít i bez stavebního povolení

Vlastníte pozemek, který se pro stavbu klasického domu nehodí nebo se jednoduše nechcete vázat na jednom místě? Pak bude právě pro vás ideální bydlení v tzv. mobilních domech, jsou praktické, nízkonákladové, mobilní a nepotřebujete na ně žádné stavební povolení. Leckdy si totiž vystačíte s jedním malým trikem. Pokud na ně tedy ovšem nechcete hypotéku. v takovém případě je všechno naopak.

Mobilní bydlení, byť už dnes vysoce kvalitní, se s našimi představami o standardech tak úplně neslučuje. A banky jsou na tom zrovna tak. Takže pokud chcete při pořízení svého nového bydlení ušetřit, nezbude vám, než si na něj našetřit. Nebo ne… Když totiž vyhovíte všem požadavkům úředního šimla, bude bankám docela jedno, jak svůj objekt pojmenujete. A o jaké maličkosti jde?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dům s rámem nevadí, trik je v pojmenování

Dejme tomu, že si od stavební firmy právě takový mobilheim nebo stacaravan pořídíte. Firma vám k němu dodá kompletní dokumentaci a všechno se na první pohled tváří jako plán na standardní dům. Ale chyba lávky, dokud bude v listinách figurovat slůvko mobilní, nepochodíte. Požádejte proto prodejce o jeho výmaz. Koneckonců, dům se může jmenovat všelijak. A stejné dokumenty použijte i při komunikaci se stavebním úřadem.

To samo o sobě však nestačí. Důležité je také dům nějakým způsobem ukotvit k terénu a opět musí být toto řešení zaneseno do dokumentace. Pokud i tomuto požadavku vyhovíte, nebude už mít banka nebo spořitelna s poskytnutím hypotéky žádný problém. Je jí totiž úplně jedno, kolik mobilních prvků takový dům má, nebo že stojí na kovovém rámu. Pokud může sloužit k trvalému bydlení, máte vyhráno.

Pozor na výběr favorita

Ovšem těmto parametrům obvykle vyhovují jen kvalitní domky, vyráběné v ČR. Ze zahraničí k nám sice mobilheimy proudí také, obvykle však jde o malé modely, většinou použité, jež opravdu vypadají spíše jako karavan, než jako zázemí pro rodinu. Dejte si proto pozor na to, odkud si svůj domek pořizujete

Jeho prodejce by měl mít také zkušenosti při jednání se stavebním úřadem, kterému se někdy obdobný koncept takového bydlení nelíbí. Ale s tou správnou argumentací s ním však lze prorazit téměř kdekoliv. A právě s tím vám pomohou odborníci, to nám věřte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

13 komentářů

  1. albo Odpovědět

    tak takhle to neni.resime mob.dum ktery ma kola i oj se st.uradem uz 16 mesicu.pozadavek od uradu….st.povoleni.projekt.pozarni zprava.vyjmuti z pudniho fondu a dalsi poplatky.nikdy vice!radej postavit klasickou chatu!beh na dlouhou trat!mob.dum nevyhovuje podle st .uradu nicemu.vyska…atd..

  2. Projektant Odpovědět

    Zajímavé a jak se řeší přípojky – voda, elektřina, a odpad – splašky?? Když v rámci rekalmy napíšete „A“, napište i tyto problémy „B“..

  3. Aleš Odpovědět

    Tak všude píšou o tom, jak je složité bydlet v mobilhausu, protože plní funkci stavby a ejhle, chytrák na to vyzrál, namontujete oj, ooo, jak budou nadšeny stovky vlastníků mobilhousů, kteří se snaží roky domluvit s úředníky….

  4. Ing. Jiří Kudla Odpovědět

    Nevím, zda autorka někdy četla stavební zákon.
    Už několik let je v něm zakotveno (hned v §2, odstavec 3), že za stavbu se považují i VÝROBKY PLNÍCÍ FUNKCI STAVBY (v tomto případě bydlení), což se vztahuje i na mobilní domy.
    Kritérium, že stavby musí mít základy už řadu let neplatí, takže umístěním např. na dlaždice si nepomůžete.
    Takže neznalost nejde za těmi uvedenými 10 % neochotných stavebních úřadů, ale spíše za autorkou

  5. p Odpovědět

    Úplné nesmysly…“funkční oj“…jsem se pobavil…pokud se nejedná o vozidlo máte smůlu….je to min. výrobek plnící funkci stavby…a ten vyžaduje územní rozhodnutí…

  6. Pavel Odpovědět

    Nejsem znalec stavební legislativy, ale podle našich informací ( snadno zjistitelných na stavebním úřadě) se dle aktuálního znění právní úpravy pohlíží na mobilhaus ( a na podobná zařízení) jako na „výrobek splňující funkci stavby“ a tedy bohužel stavebník musí splňovat vlastně stejná kritéria jako při stavbě domu.Tzn. pozemek musí být v zastavitelném území dle Územního plánu, stavebník musí získat souhlas s umístěním stavby a nic na tom nemění fakt, jestli tam máte oje, nebo ho odšroubujete. Alespoň tak hovoří informace, které byly sděleny nám. Verze o kolečkách a ojích jsou známé, ale je to tedy spíše lidová slovesnost, nebo má autor článku informace z úřadu, který si vykládá problematiku zcela jinak. Nevím.Sám bych rád, aby situace byla snazší.

  7. Martin Odpovědět

    Název článku je velmi zavádějící. Novostavba jakéhokoliv domu nelze povolit pouze stavebním povolením, pokud se nejedná o případ, kdy je pro dané území zpracován regulační plán. Novostavba vždy vyžaduje územní rozhodnutí nebo souhlas a následně stavební povolení nebo souhlas. Mobilní domy jsou z hlediska stavebního práva výrobky plnicí funkci stavby. Nevyžadují stavební povolení ani ohlášení (§103, e, 16). Vyžadují ovšem rozhodnutí o umístění stavby nebo územní souhlas. V tomto řízení se doloží potřebná dokumentace v češtině přímo od výrobce mobilních domů, ze které bude patrno, že výrobek splňuje požadavky závazných právních předpisů pro účely bydlení. (To je mnohdy daleko obtížnější než si nechat udělat projekt.) Závěr je takový, že si budete muset nechat zpracovat dokumentaci pro územní řízení od autorizované osoby, doložit dokumentaci mobilního domu s certifikáty, sehnat si vyjádření, stanoviska a závazná stanoviska dotčených orgánů, vyjádření správců sítí, doložit studie zastínění, hlukové studie atp., celou složku podat na příslušný stavební úřad. Ano, výsledkem tohoto všeho nebude stavební povolení. Bude to územní rozhodnutí/souhlas.

  8. Čehuúúúúnský vybřinkaný fták Odpovědět

    Jana Šrámčíková
    Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně…..nebylo by lepší Jano psát o vaření? Anebo i to by dopadlo jako to o bydlení? :):)

  9. Tom Hrabe Odpovědět

    No jo, zase nejaky pseudoodbornik pise odborny clanek bez jakekoliv znalosti….
    Autor takoveho clanku by mel byt trestne stihan, nebot jeho „odborne rady“ mohou zpusobit nemale skody. Bohuzel takovych „odbornych“ clanku je plny internet….
    Stokrat opakovana lez se stava pravdou 😠

  10. Petr Odpovědět

    Autorka vůbec nezná legislativu a zbytečně uvádí čtenáře v omyl. Jedná se jednoznačně o stavbu, tudíž soulad s územním plánem, stavebním zákonem(územní souhlas a ohlášení stavebního záměru ) včetně PD vypracované autorizovanou osobou a souhlasná vyjádření a stanovista síťařů, obce , odboru ŽP a územního plánování. Dále také splnit OTP tudíž světlá výška min 2,60 m , PENB – B, Radon a min. velikost obytných místnosí 9 m2.

    1. Petr Odpovědět

      Světlá výška u obytných staveb stačí 2500mm. Ani jeden z dovážených „mobilhauzů“ tuto podmínku nesplňuje. Špatně na tom jsou z hlediska požárních předpisů, mají špatnou „statiku“, nevyhovují po stránce neprůzvučnosti. Dveře WC ústí přímo do pobytové místnosti, špatná je elektroinstalace, atd. V podstatě bez zásadních úprav nemohou územní souhlas nikdy získat. Vzhledem k rozměrům (většina nad 25m2) je nelze umístit bez souhlasu Stavebního úřadu ani jako „boudu na nářadí“.

  11. nedamse Odpovědět

    No celý domek je taková 3m široká nudle, kde navazuji pokoj za pokojem je to spiše pro použiti jako chata a nebo pro důchodce jinak samo přívod elektřiny,vody a odpad a ten buď napojenim na městskou kanalizaci a nebo septik na vývoz a dokladem o vyvezeni odpadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *