Proč uvažovat o imitaci mramoru

02_mramor

Mramor byl symbolem luxusu již v dávné historii a je jím i dnes. To ovšem znamená mimo jiné i to, že se jedná o materiál poměrně drahý a ne každý si jej může dovolit. Kromě ceny je jeho největší slabinou velká hmotnost.  Kromě pomníků jej můžeme vidět i coby desky na kuchyňských linkách, jako obklady apod. Použití přírodního mramoru je ale velice specifické a rozhodně není pro každého. Naštěstí je zde imitace mramoru, díky které si kus starověkého luxusu a palácové architektury může doma dopřát prakticky každý. Ba co víc, imitovaný mramor má oproti tomu přírodnímu ve skutečnosti celou řadu výhod.

Co je imitace mramoru

Skutečný mramor vzniká metamorfózou vápence za extrémních podmínek, tj. především vysokých teplot a tlaků. Mramor může mít různé barevné odstíny, ten český je např. typicky načervenalý. Jeho typický vzhled, který si všichni pod slovem mramor představíme, vzniká pečlivým leštěním. Jako imitaci mramoru potom prodejci nabízí nejčastěji keramiku s takovou povrchovou úpravou, která napodobuje ono klasické mramorování a zdánlivě voskovaný povrch originálního mramoru.

01_mramor

Foto: Pixabay

Imitace lepší originálu

Nevýhodou skutečného mramoru je kromě zmíněné vysoké ceny a velké hmotnosti i nízká odolnost vůči odírání i malá tvrdost. Imitovaný mramor překonává originál ve všech těchto parametrech: je mnohem odolnější, lehčí a v neposlední řadě výrazně levnější.

Imitovaný mramor má v zásadě pouze dvě nevýhody. Tou první je zkrátka to, že to není originál. Tím ztrácí kus svého kouzla. Trochu s tím souvisí i druhá nevýhoda. Povrchová textura imitace mramoru vzniká prostřednictvím různých tiskových metod a výrobní závod nikdy nevykouzlí nekonečné množství vzor tak, jako příroda. Jen těžko naleznete dva naprosto stejné kusy přírodního mramoru, každý kus bude vždy originálem. Koupíte-li si dlaždice z mramoru napodobeného, pak se v sadě bude nepochybně opakovat několik vzorů, čímž se ono kouzlo originálního mramoru do jisté míry ztratí.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.