Proč je dobré mít doma čokoládu

01_cokolada

Čokoláda je pochutina, která dělí společnost na dva nesmiřitelné tábory. Ten první (a pravděpodobně o něco větší), vidí v čokoládě maximálně dokonalou potravinu a jednu z nejlepších věcí na světě. Druhý tábor vidí v čokoládě naopak zdroj všeho gastronomického zla a příčinu poloviny existujících zdravotních problémů. Ta druhá skupina by svůj názor ale měla přehodnotit, neboť čokoláda má ve skutečnosti celou řadu pozitivních vlastností. Je však třeba si říct, že řeč bude pouze o opravdové čokoládě, tj. té s obsahem kakaa vyšším než 70 %. Mléčné nebo dokonce bílé čokolády si svoji špatnou pověst víceméně zaslouží, opravdová čokoláda ale nikoliv.

Čokoládou ku zdraví

Opravdová čokoláda obsahuje vlákninu, proteiny, řadu vitamínů (A, K, B6…), kyselinu pantotenovou i mnoho minerálů jako je železo, vápník, draslík, mangan, měď, zinek či selen a další. Čokoláda též zlepšuje krevní oběh a je pomocníkem v boji s hypertenzí i vysokým obsahem cholesterolu, snižuje tak riziko vzniku srdečních chorob. Z jejího složení profituje také imunitní systém.

Jako obvykle samozřejmě platí, že všeho s mírou. Člověk by neměl konzumovat více, než 10 g čokolády denně.

02_cokolada

Foto: Pixabay

Mějte čokoládu doma

A nyní k otázce, proč mít dobrou, kvalitní čokoládu doma stále k dispozici. Jedna odpověď plyne z výše uvedeného: kvalitní čokoláda v rozumném množství je skutečně zdravá. To ale není všechno, čokoláda je také skvělým bojovníkem proti depresím a špatné náladě. A v neposlední řadě má dokonce afrodiziakální účinky. To věděli už staří Aztékové.

Kromě toho, pokud nabídnete návštěvě kostičku špičkové čokolády, ukážete tím, že vám na ní záleží a nedovolili byste si nabízet jen tak něco obyčejného. Opravdová čokoláda zkrátka patří do každé kuchyňské skříně či spižírny.

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.