Kdy a jak refinancovat hypotéku

Hypotéka

Přemýšlíte nad takzvaným refinancováním hypotéky? My se dnes podíváme na to, co to vlastně ono refinancování je, v čem spočívá a zejména, kdy je nejlepší jej uskutečnit. Pojďme tedy na to!

V čem refinancování hypotéky spočívá?

O co tedy vlastně jde. Zejména je dobré si uvědomit, že pokud si zřídíte hypotéku, neznamená to, že u jedné banky musíte být po zbytek jejího splácení. Naopak. Mnoho lidí hypotéku refinancuje, tedy přejde se splácením ke konkurenci, protože jim slíbí lepší podmínky. Nejčastěji jde o to, že se jim sníží úroková sazba. Jak to tedy funguje? U nové banky si zřídíte nový hypoteční úvěr s novými podmínkami, kterým splatíte onen starý a od této doby již splácíte hypotéku nové bance.

Jak na refinancování

Jak tedy postupovat, pokud chcete vaši stávající hypotéku refinancovat? Informujte o tom svou dosavadní banku. Řekněte, že chcete úvěr refinancovat a vyžádejte si vyčíslení zůstatku úvěru. Dále musí stará banka udělit souhlas s tím, že nová banka přistoupí k zřízení zástavního práva na nemovitosti a s tím, že původní zástavní právo bude vymazáno. Nové bance pak stačí sdělit, že její nabídku využíváte a přijímáte. Vyplníte všechny potřebné dokumenty, zašlete nové bance potvrzení vašich příjmů a odhad nemovitosti (často stačí původní). Potom již jen splácíte nadále svou hypotéku, avšak za nových podmínek.

Hypotéka při rozvodu

Foto: Pixabay

Kdy ideálně hypotéku refinancovat?

Samozřejmě vše závisí na tom, zda najdete nabídkou banky, která by vám více vyhovovala a je výhodnější než podmínky stávajícího splácení vašeho původního hypotečního úvěru. Nejčastěji půjde o to, že vám nová banka nabídne nižší úrokovou sazbu. Refinancování spočívá v tom, že starý úvěr předčasně splatíte prostředky získanými z nového úvěru. Hypotéku u nás lze splatit předčasně kdykoli. Nejvýhodnější to pro vás však bude před koncem sjednaného období fixace úrokové sazby. Odejdete-li v rámci refinancování hypotéky ke konkurenci v okamžiku kdy vám končí fixace, pak vám původní banka nemůže nikterak bránit a stíhat vás jakýmikoli sankcemi, poplatky či penále.

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.