Problémy s olejem v kuchyni a jejich řešení – od připálenin až po prskající pánev

Problémy s olejem v kuchyni a jejich řešení – od připálenin až po prskající pánev. Jak postupovat při vnější spálenině a připečené troubě? Asi půl hrnku prací sody rozpusťte v 3,5 litrech teplé vody. Roztok dejte do rozprašovače a pečlivě postříkejte všechna postižená místa, nechte působit aspoň 30 minut. Následně už povrch vydrhněte houbičkou nebo plastovou drátěnkou, která ho nepoškrábe. Pak už ho stačí jen pečlivě opláchnout teplou vodou.

Jak utlumit jídlo na rozpálené pánvi

Problémem mohou být i bublající zbytky jídla, například sýr nebo prskající olej. V takovém případě postačí hrstka soli. Stačí ji hodit na pánev a cokoli bublajícího se okamžitě zklidní. Pak už špínu jen odstraníte špachtlí a zbytek zvládne papírová utěrka. Efekt se dostaví do několika sekund bez potřeby aplikace chemikálií.

olej

Foto: Pixabay

Riziko vznícení oleje

Pokud se stane, že se vám v pánvi vznítí olej, nikdy na něj nelijte vodu. Místo toho pánev zakryjte poklicí nebo mokrým hadrem. U něj ale dávejte pozor, aby nepřišel do kontaktu přímo s olejem.

Použití sody na praní

Lze použít také sodu na praní, nikoli jedlou. Ačkoli je zásaditá, funguje v podstatě jako žíravina. Pozor – nikdy ji nepoužívejte na hliníkové nádoby nebo jakýkoli hliníkový povrch. Pro čištění ostatních povrchů jde o látku vysoce účinnou. Máte-li připálené dno hrnce, nalijte dovnitř trochu horké vody.

Přidejte pár lžic prací sody a také trochu saponátu, roztok pak vařte asi 15 minut. Poté nádobu vydrhněte drátěnkou a normálně umyjte. Pokud by ovšem síla sody nestačila, vezmete si k ruce ještě silnější kalibr – sůl. S ní půjdou veškeré nečistoty dolů opravdu jedna báseň.

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-zachranit-pripalene-maso-tipy-a-rady/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/pripalene-jidlo-rady-30000304.html, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/pripalene-jidlo-30000712.html, https://odpadlici.cz/tipy/par-rad-ako-zachranit-jedlo-aby-nekoncilo-v-kosi, https://fresh.iprima.cz/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/pripalenou-omacku-zachrante-jednoduchym-zpusobem-staci-vam-bezne-veci-z-kuchyne

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.