Jak zbavit půdu na zahradě škodlivých látek? Odpověď je fytoremediace

půda

Není zahrada jako zahrada. Aby mohla být vaše úroda ve skvělé kondici, je zapotřebí mít kvalitní půdu. Řada domů a zahrad má však ekologicky pohnutou minulost. Třeba na nich před nedávnem stály železniční pražce, dost možná do půdy zalil majitel před vámi nějaký „ďábelský“ chemický postřik ve snaze vypěstovat si vše rychle za každou cenu. O to potom pěstování na pozemku, kde je půda zanesená toxiny, půjde hůře vám. Co s tím?

Analýza situace

Začít můžete kupříkladu rozborem půdy v laboratoři. Je potřeba si uvědomit, že toxicita nemusí být na první pohled vůbec vidět. Do laboratoře odebírejte nejlépe více vzorků půdy z různých míst, a to zhruba na dosah rýče. Jeden kilogram půdy bude k takovému rozboru bohatě stačit. Zjistit můžete přítomnost těžkých kovů, stejně jako látek z ropy. Doporučení, co s tím dále a jak nejlépe nakládat s půdou případně kontaminovanou se dozvíte právě tady. Ceny analýz nejsou nijak závratné a rozhodně se vyplatí do nich investovat.

půda

Foto: Pixabay

Řešení rychlé nebo šetrnější?

Vybagrovat, vynést a znovu navézt. I tak někdy vypadá postup, kterému se občas nevyhnete. Půdu je potřeba nahradit novou ornicí. Pokud na pěstování nijak nespěcháte, můžete toxiny zlikvidovat cestou tzv. fytoremediace. Rostliny, jenž zasadíte do půdy, mají při ní za úkol zlikvidovat přítomné toxiny.

Patří mezi ně například heřmánek, ten zbaví půdu těžkých kovů. Stejně tak i bříza, rákos, měsíček, pampeliška nebo lopuch. Některé rostliny dokáží půdu velmi dobře vyčistit, proto je dobré jejich výběr nepodcenit, do této skupiny patří kupříkladu měsíček. Typickou fytoremediační rostlinou je též heřmánek. Kvalitu půdy můžete výrazně zlepšit i přidáním živin, hlavně kompostu, i pravidelným zarýváním zeleného hnojiva.

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/znecisteni-pudy-toxiny-na-vasi-zahrade-se-mozna-tyka-i-vas-jak-zjistit-jake

https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=1242

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.