Proč použít peroxid v domácnosti? Působí jako účinná dezinfekce, efektivní čistič i odstraňovač skvrn

úklid

Obyčejný peroxid vodíku pomůže při úklidu v domácnosti. A nejen tam. Proč patří mezi úklidové favority? Jak a kde všude doma ho můžete použít a využít jeho účinku?

Proč použít peroxid při úklidu

Jednoduchost v rámci použití, jakožto na rozdíl od mnoha čisticích přípravků je netoxický a bezpečný. Výhodou je univerzální použití, od čištění kuchyně až po mytí koupelny, jakožto vyčištění zubních kartáčků. Peroxid ničí bakterie, proto je dokonalým pomocníkem při úklidu, a to zejména v době nachlazení a chřipkového období. Je přírodní a šetrný k životnímu prostředí. Snadná dostupnost v lékárně a jeho příznivá pořizovací cena. Za přípravky na úklid zaplatíte mnohem více. Šetříte tak peněženku i čas, který byste strávili nákupem všech potřebných čisticích prostředků. Kde a jak peroxid doma použít?

Dezinfekce houbiček a prkýnek

Používáte houbičky na nádobí? Víte, že se jedná o živnou půdu pro různé bakterie? Proto je vhodné je po každém mytí vyměnit. Levnějším řešením je jejich dezinfekce v roztoku vody a peroxidu v poměru 1:1. Zbytek roztoku nalijte do lahve s rozprašovačem a postříkejte dřevěná i plastová prkénka, na kterých jsou vrypy po ostří nože. Takto zajistíte, že se tam nezabydlí žádné bakterie.

Čistič ledničky

Výše uvedený roztok poslouží i v případě mytí ledničky. Nastříkejte ho na vnitřní plochy chladničky a nechte minimálně 5 minut působit. Poté otřete hadříkem namočeným v čisté vodě a osušte.

Lesklé zrcadlo a čisté spáry mezi dlaždicemi

Peroxid oceníte při mytí koupelny. Jednak je skvělý pomocník na spáry mezi dlaždicemi. Pro vybělení spárovací hmoty si vyrobte pastu z jedlé sody a peroxidu v poměru 1:1. Pastou potřete spáry, nechte působit pár minut. Pak je vydrhněte jemným kartáčkem a opláchněte vodou. Pomocí peroxidu odstraníte i šmouhy na zrcadle. Stačí na zrcadlo nastříkat neředěný peroxid vodíku a přeleštit kuchyňskou papírovou utěrkou.

prádlo

Foto: Pixabay

Bílé prádlo bez žlutých skvrn

Peroxid pomůže odstranit žluté skvrny na bílém prádle. V misce si smíchejte peroxid, jedlou sodu a vodu, a to vše ve stejném poměru. Kartáčkem s měkkými štětinami roztok zapracujte na skvrny, nechte působit minimálně ½ hodiny. Poté skvrny vezměte opět kartáčkem. Následně prádlo pořádně vymáchejte a vyperte v pračce běžným způsobem.

Zdroj: prozeny.cz, nanolab.cz

Náhledové foto: Pixabay