Jak odstranit starý lak ze dřeva

dřevo

Před novým nátěrem dřeva je zapotřebí odstranit ten původní. Škrábance, nevzhlednost, rýhy, i různé mapy nikdo nechce a pro navrácení původního vzhledu starého nábytku je třeba pro to něco udělat. Může to ale být obtížná cesta i pro zkušenějšího truhláře.

Snadnější případ

Pokud je nános tenký a nábytek hladký, postačí nábytek jemně zbrousit pomocí brusného kotouče. Kdo může, odstraní předtím i drobné překážky v cestě. Např. úchytky od dveří je lepší sundat dolů. Odstranění laku pomocí brusky ale i tak vyžaduje trpělivost a někdy i pořádnou sílu. Na pomoc si můžete přizvat i cidlinu, neboli ruční škrabku, která připomíná svým vzhledem škrabku na ryby.

dřevo

Foto: Pixabay

Výhodou je, že cidlinou vytváříte čistší povrch. Póry dřeva zůstanou totiž díky tomuto nástroji čisté a vzdušné. Cidlina musí mít vždy maximálně ostrou hranu. Z počátku je lepší i proto cidlinu držet vsazenou do držáku tak, aby to při sklonu břitu nakonec neodnesly i vaše prsty.

Opalovací pistole

Pokud je vrstva dřeva již o něco silnější, není nic jednoduššího, než si vzít na pomoc opalovací pistoli. Ta zpravidla odstraní i ty nejhlubší nátěry, a to nejen z nábytku, ale kupříkladu i z okenních rámů.

Horkovzdušná pistole

Pokud potřebujete, aby povrch nátěru ještě více změknul, máte díky této vychytávce ještě větší šanci. Nátěr bude ale vždy nutné ještě dostatečně zbrousit.

Chemické prostředky

Pokud jste spíše dobrodruzi, vezměte na lak i chemické postřiky. Organické látky a rozpouštědla se o rozpuštění barvy hravě postarají. Vždy je ale dobré se u toho řídit radami konkrétního výrobce. Postupujte vždy podle návodu na obale. V opačném případě můžete přijít nejen o nátěr, ale i o samotné dřevo.

Před novým nátěrem pak musí zůstat povrch opět drsný, jinak by se barva na dřevo nechytla. Barvu nanášejte v tenčích vrstvách a velmi opatrně.

Zdroje informací: https://ceskykutil.cz/clanek-395591-odstranovani-stareho-laku-ze-dreva?utm_source=PDM-links&utm_medium=footer_link

https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-odstranit-stary-nater-z-kovu-i-dreva

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.