Marmoleum

Přírodní linoleum z ryze přírodních materiálů

Pokud chcete mít skutečně přirozenou podlahovou krytinu, pak může být řešením přírodní linoleum. Základní surovinou je přirozený lněný olej přeměněný na lněnoolejnou fermež, která se smíchá s přírodními pryskyřicemi, vápennou a dřevěnou moučkou. Zahřátá směs se pak nalisuje na osnovu převážně z jutové sítě a následně se nechá uschnout. Přírodní linoleum dozrává. Požadovaného poměru tvrdosti a pružnosti dosahuje materiál v sušicí komoře, při čemž vzniká na povrchu mírný »žlutý odstín« – takzvaný film ze sušicí komory. Ve finálním zpracování tento film zaniká.

Přírodní linolea se v současnosti těší velké oblibě. Složení linolea zabraňuje tvoření a množení bakterií a mikroorganismů na jeho povrchu. Podlahy z přírodního linolea jsou ideální pro bytové i nebytové prostory. Mohou se pokládat i na podklady s kontrolovaným teplovodním podlahovým topením. Jsou velmi vhodné pro lékařská zařízení nemocnic a prostory s vysokými nároky na bezprašné prostředí. V nabídkách prodejců se často setkáváme s označením  Marmoleum. Mezi nejoblíbenější výrobce marmolea patří společnost Forbo nebospolečnost Tarket. Veškeré tyto podlahy jsou opatřeny povrchovou úpravou, čímž je jeho údržba ještě jednodušší.

Pokládka

Přírodní linoleum (marmoleum) klade vyšší nároky na přípravu podkladu před pokládku. Podklad musí být pevný a rovný. I ta nejmenší nerovnost bude na povrchu velice patrná. Přírodní linolea také nesnášejí vlhkost. Výrobci nabízejí marmoleum v rolích a materiál má různé tloušťky pro různé oblasti použití. Pro obytné a středně namáhané prostory se používá tloušťka 2mm. Pro náročnější prostory 2,5 mm, do průmyslových objektů 4mm.

Povrchové úpravy

Přírodní linoleum je povrchově upravováno několika způsoby v závislosti na dosažení potřebných vlastností. V následujících řádcích se pokusíme co nejstručněji přiblížit jednotlivé druhy úprav a jejich označení pro vaši snadnější orientaci při výběru výrobku:

LPX –povrchová vrstva přírodního linolea na bázi vodo-akrylátové disperze umožnuje snadnou údržbu a její odolnost plně vyhovuje požadavkům bytové zátěže.

PUR–S označením PUR se setkáváme i u většiny vinylových povrchů. Jedná se o plolyuretanový syntetický film, který poskytuje podlaze zvýšenou ochranu proti mechanickému a chemickému opotřebení a to i vkomerčních či průmyslových objektech. Musíme však brát na zřetel zátěžovou třídu.

Topshield–jedná se o dvojitou ochrannou vrstvu na vodní bázi, která je plně renovovatelná. Odolnost není nijak vysoká, ale pro bytové podmínky stačí. S touto povrchovou úpravou se setkáváme u Marmolea a přírodního linolea od společnosti Forbo.

XF a XF2(X-tremeFinish)  –  jedná se o povrchovou úprava, která přírodnímu linoleu Tarkett dává nejvyšší odolnost vůči otěru a chemikáliím a zároveň podstatně ulehčuje a zlevňuje jeho údržbu. Na přírodní linoleum se nanáší v tloušťce 22 μ v závěru výrobního procesu a díky vytvrzení UV zářením získává terpolymer (modifikovaný polyuretan) tvrdost, která odpovídá 9. stupni Mohsovy stupnice tvrdosti, tzn. že pouze diamant je tvrdší než XF povrch na přírodním linoleu Tarkett.

Složení Marmolea

Vyrábí se z přírodních materiálů jako je lněný olej, korková nebo dřevitá moučka, pryskyřice, pigmentů, vápence a juty.

Přírodní linolea a jejich vlastnosti:

 • Dlouhá životnost linolea
 • Ekologický výrobek
 • Nemnoží se v něm bakterie
 • Značná odolnost vůči zatížení a vtisku nábytku
 • Nepravděpodobnost vznícení
 • Výhodná cena
 • Dekorativnost linolea
 • Snadné svařování linolea, pro získání vodotěsnosti
 • Výroba převážně z přírodních surovin
 • Antistatické vlastnosti
 • Pružnost

Díky svým hygienickým a antistatickým vlastnostem jsou přírodní linolea (marmolea) obzvláště vhodné do zdravotnických a lékařských zařízení. Pro užití v těchtozařízeních hovoří i další vlastnost, protože se jedná o nealergický materiál.

Údržba přírodního linolea

Ošetřování linolea je vhodné provádět produkty, které jsou pro tyto povrchy určené. Používáme speciálního nanášecího mopu. Při vícevrstvém ošetření podlahy je nutné vždy nechat předchozí vrstvu dokonale uschnout. Nejlepší je nanést všechny vrstvy v jednom dni.

V prostorách, které jsou více zatěžovány je nutno ochrannou vrstvu provádět pravidelně.

Výrobce marmolea, firma Forbo doporučuje pro jeho čištění přípravek Monelfloorcare, a to ve všech stupních čištění, tak i pozdější „konzervace“ povrchu.

Vzhled

K vlastnostem přírodního linolea patří dekorativnost a stálobarevnost. Výrobci nabízí širokou škálu barev.Charakteristikou je mramorový vzor. Je pouze na vaší představivosti, jakého výsledku dosáhnete. Můžete si totiž nechat vyřezat vzory podle své vlastní představy. (Nařezané kusy linolea se spojí svařením s přidáním svařovací pásky v příslušné barvě.)

Náš tip: Výprodej podlah za bezkonkurenční ceny!

Zdroj náhledového obrázku: barkotexoutlet.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *