Pracovní deska

Pracovní deska jedině z odolného materiálu

Nejvíce používaným a velmi vytíženým místem v kuchyni je pracovní deska. Proto by měla být z kvalitního odolného materiálu, aby hodně vydržela.  Někteří proto volí nejodolnější materiál a to kámen. Ovšem není kámen jako kámen!

Poměr kvality a ceny

Toto hledisko se řeší nejčastěji a to i u pracovní kuchyňské desky.  Než však pracovní desku vybereme, musíme zvážit ještě další důležité aspekty.  Kámen je v porovnání s laminem a dřevem, při každodenním používání, daleko odolnější. Je také nadčasovým kouskem, což je jeho velká výhoda. Existuje však kámen přírodní a další jeho alternativy jako například umělý kámen nebo tvrzený technický kámen.  Ne každý typ kamene však splňuje požadavky na výrobu odolné pracovní desky. Právě čistě přírodní kámen moc vhodný není.

Tvrzený kámen

Tvrzený kámen řeší nedostatky kamene přírodního. Technický kámen je tvořen z více jak 90 % žulou a křemenem, tedy kvalitními přírodními materiály. Tyto přírodniny jsou rozdrceny a doplněny například barevnými pigmenty, skleněnými nebo zrcadlovými střepy pro lepší efekt odlesků. Poté se rozdrcená směs vytvrdí polyesterovou pryskyřicí. Tvrzený kámen má tak oproti přírodnímu větší tvrdost odolnost vůči škrábancům. U tohoto kamene je také malá nasákavost a tím pádem kuchyňské pracovní desky s tvrzeného kamene vydrží řadu let a navíc se snadno udržují.

Umělý kámen

Další alternativou přírodního kamene je umělý kámen. Umělý kámen na pracovní desky se vyrábí z přírodních minerálů a akrylového polymeru. Stejně jako tvrzený kámen je snadno udržovatelný v čistotě a hygienické nezávadnosti. Díky většímu množství pryskyřice a menšímu množství přírodních materiálů, je kámen více měkký a tím pádem i více tvarovatelný. Bohužel to znamená menší odolnosti proti poškrábání, které se těžko zakrývá. Ať už se tedy rozhodnete pro jakýkoliv kámen, myslete na to, že pracovní deska je nejdůležitějším místem v kuchyni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *