Zdivo

Plísně v bytě: Co způsobují a jak se jich zbavit?

Jsou odolné, a jestliže se jich nezbavíte v čas, zničí vám nejen zařízení v bytě, ale také to nejdůležitější a tím je vaše zdraví. Jedná se o plísně. Jak odstranit plíseň v bytě se dozvíte v následujícím článku.

Co způsobuje plíseň v bytě?

Jsou to houby mikroskopických rozměrů, které se zároveň rychle šíří ve vlhkém prostředí. Navíc jsou schopné přežívat v dost extrémních podmínkách. Třeba i při teplotě od -80°C až do + 90°C.  Nejhorší však je, že na ně mnohdy nefungují ani žádné agresivní chemické prostředky. Plísně se po více aplikacích stanou vůči danému prostředku imunní. Nezbývá než zjistit příčinu vytvoření plísně a následně ji odstranit. Nejčastější příčinou je tedy vlhkost a velmi málo čerstvého vzduchu v určité místnosti. Vlhkost se usazuje pod okny a v rozích místnosti. Dalším projevem je opadávání omítky.

Vznik zdravotních problémů

V určitém stádiu plísně v bytě dozrají a začnou uvolňovat mikročástic do ovzduší, které samozřejmě vdechujeme. V tu chvíli nastávají zdravotní problémy v podobě často se opakujících onemocnění cest dýchacích. A to zejména u dětí. Při kontaktu s plísněmi může dojít také k onemocněním kůže. Vznikají plísně na kůži nebo ekzémy a to bohužel chronického rázu. V neposlední řadě plíseň v bytě vám může způsobit alergii. Proto je určitě lepší plísním předcházet. Takovou spolehlivou prevencí je větrání okny, alespoň dvakrát za den. Doporučuje se také nechávat mezi místnostmi dveře otevřené, pokud to jde.

Jak se zbavit plísně v bytě definitivně?

Nejlepším řešením je totální likvidace a to do hloubky. Musíte zajistit, aby zdivo bylo opravdu suché a následně znovu vymalovat barvou, na které už plísně nejsou. Existují také nátěrové hmoty, určené k likvidaci plísní. Takový nátěr odstraní ihned plíseň a navíc bude působit i do hloubky zdiva. Nátěry jsou ekologické bez chemických látek, takže neohrožují zdraví člověka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *