Žaluzie

Čistění žaluzií: jak na to?

Žaluzie jsou praktické, moderní a skvěle zastíní okna. Drží se však na nich také prach, mastnota a další nečistoty, které doma určitě nechceme. O tom jak umýt a vyčistit žaluzie, aby byla zase jako nové, bude pojednávat dnešní článek.

Použijte vysavač

Na místech, kde se na žaluziích usadil pouze prach, se dá využít vysavač. Nejmenší prach, případně špína však zůstane. Než vysavač použijete na okenní žaluzie, snižte výkon vysavače na minimum a také použijte malý nástavec, který má štětinky určené primárně na čalounění. Díky němu si neponičíte žaluzie a regulací výkonu ani nepokřivíte.

Nejběžnější způsob

Asi nejčastějším a osvědčeným způsobem je setření jedné lamely po druhé a to vlhkým hadříkem. V běžných místnostech postačí hadřík navlhčený vodou. V kuchyni už budete muset použít s vodou i ocet nebo saponát. V kuchyni se přece jen usazuje více mastnoty. I když se jedná o nejúčinnější způsob, je zároveň nejpracnější a při všech místnostech vám zabere i celý den. Pokud tedy chcete způsob rychlejší a čistěním žaluzií nechcete trávit celý den, sklopte všechny žaluzie jedním směrem a naráz je setřete hadříkem ve směru sklopení. Udělejte to po obou stranách. Jistou nevýhodou, ale je že, v místech překrytí prach nebo špína zůstanou.

Kartáč na žaluzie

Existují speciální kartáče a rukavice, určené na čištění žaluzií. Díky těmto pomůckám bude čištění rychlé a skoro bez práce. Pomůcky navíc nejsou ani nijak drahé a k sehnání v obchodech. Největší výhodou je, že těmito pomůckami omyjete několik lamel žaluzií najednou a to buď v suché, nebo mokré variantě. Speciální rukavice se také dají vyměnit za běžné bavlněné, které také zaručí precizní očištění žaluzií. Tím nejjednodušším způsobem je však, objednat si specializovanou firmu zabývající se čištěním žaluzií. Ta je vyčistí buď ručně přímo na místě, nebo si žaluzie odveze a vyčistí ultrazvukem. Jedná se o všem o nejdražší způsob.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *