Kohoutek

Opravte kapající kohoutek i bez instalatéra

Často se v domácnosti stane, že váš kohoutek začne kapat i když je plněn uzavřen. Co teď s tím. Možnosti máte asi tři. Buď zavoláte instalatéra, koupíte nový kohoutek anebo se na problém podíváte pořádně a vyměníte v kohoutku jen určitou část – kartuš, která nejčastěji může za kapání kohoutku. První dva způsoby řešení nemusí být tou nejlepší a nejrychlejší variantou. Dnes si tedy řekneme, jak můžete sami kohoutek opravit.

Nejspíše bude problém v kartuši

Pokud vám páková baterie protéká, ve většině případů jde o vadu, způsobenou takzvanou kartuší. Stane se to hned. Příčina může souviset například se zrnkem písku nebo vodním kamenem, které prasknou onu kartuš. A co to vlastně ta kartuš je? Jde o součástku uvnitř kohoutku, která slouží k mísení teplé a studené vody.

Jak řešit problém

Pokud vám tedy protéká kohoutek, ač je jeho páka v poloze, kdy by k takové situaci nemělo docházet, máte několik možností. Zavolání odborníka je asi nejlepší, avšak něco vás bude stát, a navíc budete nejspíše také delší dobu čekat. Vyměnit celý kohoutek je zase příliš invazivní zásah. Posledním tipem je vyměnit jen již zmíněnou kartuš. Jak na to? Zde je návod. Nezabere to ani 30 minut.

Jak vyměnit kartuš v kohoutku

Projděme si to pěkně krok po kroku. Nejprve uzavřete přívod vody. Dále otevřete páku baterie a dejte jí do dvou poloh. Nejprve co nejvíc to jde doprava a poté doleva. Nechte zbylou vodu odtéct z baterie. Poté odstraňte z baterie krytku s označením teplé a studené vody. takzvaný rozlišovač. Před vám se ukáže otvor, kterým prostrčíte šroubová a povolíte šroubek, který se nachází uvnitř. Vysuňte páku a povolte ochrannou matici pod pákou. Najdete zde matici kartuše, kterou povolte. Nejlépe uděláte, když použijete siko kleště. Po odstranění matice již uvidíte kartuši, kterou vyměníte za novou. Nejlepší je, když kartuši vyjmete a podle ní koupíte novou, abyste měli jistotu, že nakoupíte správně. Pak již jen vsunete novou kartuši do baterie a poté již můžete vše poskládat zase zpátky do sebe.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

9 komentářů

 1. Jarda Odpovědět

  Cena náhradní kartuše se pohybuje od 300Kč! Řešil jsem to nedávno u umyvadla v koupelně. Kdybych přidal 100Kč, tak bych měl celou NOVOU baterii (v akci)! 🙁 Od manželky jesm NEBYL pochválen – raději chtěla novou celou baterii.

 2. Jiří Odpovědět

  v žádném případě neměnit je to akorát vyhazování peněz když opravit tak namočit do octa nebo kyseliny citronové -,solné a z zbavit vodního kamene a zpátky namontovat

 3. Milan Odpovědět

  Zavřete vodu, dáte páku doleva a doprava, vyndáte krytku, povolíte šroubek a pak se Vám nepodaří, bez poškození, vyndat vodním kamenem zarostlou kartuši. Jdete do železářství koupit novou kartuši!

 4. Milan Odpovědět

  Zajímalo by mne, proč není zveřejněný můj pravdivý osobní zážitek. Nebyl vulgární, ani rasistický. Byl jen skutečný. Vím, že po přečtení mého příspěvku mohl autorovi jeho článek připadat jako zbytečný. Ale pravda je pravda. Tady si cenzurou nepomůžete. Jedině docílíte, ze si dám Váš blog do Spamu.

 5. karel Odpovědět

  Tak tak… ono jde hlavně o kšeft pro výrobce… kartuše tak 200Kč, gumové těsnění u starších kohoutků tak 0.5 Kč….

 6. Vladimír Josef Odpovědět

  Teda pokud se někdo pustí do výměny podle postupu zde popsaného, tak to za 30 minut nezvládne. Zvlášť pokud vypne vodu, rozebere baterii a pak půjde kupovat novou kartuš.

  A doporučuji pořádné vybavení a svěrák s měkkými čelistmi.

  Šroubek aretující páku je časti imbus, takže plochým šroubovákem to asi nepůjde.
  Pokud baterie protéká, tak zpravidla vše je zalepené solí a nejde povolit. To začíná šroubkem zajišťujícím páku. Ozdobná krytka je velice chatrná takže ta se musí povolovat nejlépe rukou a matice bývá různé kvality a bývá zarostlá solí. Takže pokud to někdo chce zkusit naostro bez nácviku na staré vyřazené baterii, bude pravděpodobně nějaký čas bez vody.

  1. Mira Odpovědět

   Pepo, velice správně jsi popsal těch posledních 30 minut opravy. Já osobně hned u nové baterie měním imbusový šroubek za mosazný se zářezem na plochý šroubovák a malinko delší, aby byl těsně u otvoru na páce.Pak není problém kdykoliv šroubek povolit. Pokud vyvstane problém se zarostlým imbusovým šroubkem, tak je lepší vyměnit celou baterií. Oprava je rychlejší. Potom je možno si vyhrát s tím šroubkem a baterií vyčistit, opravit a nechat jako náhradní.

 7. josef Odpovědět

  Záleží na věku baterie a kvalitě vody. U starší baterie na tvrdé vodě, nevyndáte ani ten šroubek držící páku.
  U drahých baterií jsem kartuše i odvrtával, aby šly vůbec ven. U levných neřeším-vyhodit a koupit novou.

 8. Pavel Odpovědět

  Ahoj Honzo.Chci vyměnit kartuši , šroubek je vytažen a nemohu vysunout páku. Mám použít větší sílu? Předem dík za odpověď.
  S pozdravem Pavel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *