01_zbrane

Jak musíte mít doma uložené zbraně

Každý, kdo vlastní legálně drženou střelnou zbraň, musí splnit celou řadu zákonem podmínek. Ty se týkají i jejího uložení. Právní předpisy stanovují způsob uložení střelných zbraní v závislosti na jejich počtu. Povinnost je dodržovat má každý majitel zbraně a nedodržení podmínek může mít poměrně vážné následky. A i když se může na první pohled zdát, že to, jak máte doma uložené zbraně stejně nikdo neví a pokud předpisy nedodržujete, tak se to nikdo nedozví, uvědomte si, že „náhoda je blbec“ a scénářů, jak se může skutečnost provalit, je opravdu hodně. O moc důležitější ale je, že právní předpisy skutečně odráží potřebu skladovat zbraně bezpečně, neboť v opačném případě hrozí velká tragédie.

Skříň či trezor jsou nutností

Základní myšlenkou zákona č. 119/2002 Sb., který problematiku upravuje, je, že každý majitel střelné zbraně je povinen ji uschovávat tak, aby nedošlo k jejímu zneužití či neoprávněnému použití. Pokud majitel vlastní jednu nebo dvě zbraně a méně než 500 nábojů, zákon mluví pouze o „vhodném zabezpečení proti ztrátě, odcizení nebo zneužití.“ V případě, že je zbraní víc, vyvstává povinnost pořízení uzamykatelné skříně či trezoru s přesně definovanými vlastnostmi.

Dalšími důležitými čísly je 10 zbraní a 10 tisíc nábojů a 20 zbraní a 20 tisíc nábojů. Ty totiž definují povinnosti při uložení. Zákon samozřejmě stanoví konkrétní technické parametry, zjednodušeně lze říci, že do deseti zbraní postačí uzamykatelná skříň s příslušnou certifikací, do dvaceti zbraní trezor a nad dvacet zbraní je třeba vyčlenit pro ně samostatnou a zabezpečenou místnost. Jinak je ale také možné mít zbraně rozdělené ve více skříních.

02_zbrane

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výběr skříní a trezorů

Minimem při výběru vhodných skříní a trezorů na zbraně je pozornost k tomu, zda skutečně disponují příslušným certifikátem a splňují tak všechny právní předpisy. Ne všechny nabízené produkty totiž mají požadované parametry, zvláště u těch nejlevnějších je třeba mít se na pozoru.

Je vhodné mít také na paměti, že zákon není zvláště v oblasti skladování menšího počtu zbraní příliš přísný a jeho požadavkům ve skutečnosti vyhoví i nepříliš odolné, jednoplášťové skříně, které není až takový problém rozbít a k jejich obsahu se dostat. Je tak na místě uvažovat o pořízení skladovacích skříní a trezorů, které ve skutečnosti překonávají minimální požadavky dané zákonem.

Pokud se vám pak zbraně líbí, nemáte ale potřebu je skutečně používat, můžete si byt či dům vyzdobit jejich nefunkčními replikami nebo znehodnocenými originály. Pro ně samozřejmě žádná pravidla neplatí a na stěně vám tak může viset krásná winchestrovka nebo třeba křesadlovka z doby napoleonských válek.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

26 komentářů

 1. Michal Odpovědět

  Kecy,svůj Colt Cobra 38 mám vedle sebe na stolku ! A nabitý! Co kdyby zase „Vstali noví bojovníci“?

  1. martin Odpovědět

   proč kecy? Vždyt to tam píše, že do 2 zbraní nemusíte mít skřín, nebo trezor a jen je vhodně zabezpečit. jestli nemáte děti, nebo žárlivou partnerku, tak to splnujě i ten noční stolek

 2. Zdeny Odpovědět

  Nač zbraň v trezoru ta má bejt v pohotovosti. Stačí si pořídit chytrý zámek na spoušť. Který zbraň udržuje pro nenechavé ruce v bezpečí, ale pro mne je během vteřiny k použití.

 3. Karel Odpovědět

  JAN BARKER : Právo vlastnit zbraň automaticky předpokládá jistou intelektuální úroveň. Napsat v příspěvku, cituji: „…….ABI byla zbraň připravena….“měkké „“I““ namísto „“Y““, tak to je opravdu bomba od pana Barkerrrra . . . . . . .

 4. Jaroslav Odpovědět

  Mám za to, že zbraň by měla být uložena zvlášť a náboje také samostatně. Hlavně, pokud jsou v domácnosti děti. Jinak bych si ji uložil a připravil k okamžitému použití. Nejlépe do skříňky, přišroubované v nějaké další škříňi. Pokud to má někdo jako koníček a chodí střílet, chce to mít opravdu dobře zabezpečené. Ti lidé to vědí sami nejlépe. Zbraň jsem nikdy do baráku nechtěl a zřejmě to tak zůstane.

 5. Pavel Odpovědět

  Osobní krátkou zbraň v nabitém a zajištěném stavu mívám na dosah, jinak její držení postrádá smysl. Zbraň mám v držení ve smyslu citace zbrojního průkazu skupiny F, nejméně 25 let. Nemyslím si,že v případě přepadení prodejny, bytu nebo domu, by bylo vhodné žádat útočníka aby poshověl, že si dojdu někam pro zamčenou zbraň, nebo počkal až si ji nabiju. Je pro prostý Newtonův zákon akce a reakce…

  1. Přemysl Odpovědět

   Ne, to je pro prodejny a i pro magacíny vojenské a policejní. I ty totiž už se musejí řídit zákony!

 6. FanThomino Odpovědět

  Asi by stálo za to doplnit do článku informaci, že lze mít zbraně rozdělené ve více skříních, takže nemusíte mít hned trezorovou místnost

  1. martin Odpovědět

   obávám se, že jestli budete mít všechny zbraně psané na sebe, tak Vám rozdělení do skříní nepomůže
   §58 bod4 zákona č. 119/2002 Sb
   — Více než 20 přechovávaných zbraní kategorie A, B nebo C nebo více než 20 000 kusů střeliva se zabezpečuje v uzamčené místnosti, samostatném objektu nebo komorovém trezoru, pokud jsou chráněny elektronickým zabezpečovacím zařízením a pokud splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem.—
   Nevím ale, jak se k tomu staví novela, kde se musí registrovat i historické, znehodnocené a snad i všechny vzduchovky. To abych už začal stavět…..

 7. Zdeněk Odpovědět

  A jak zní a který to je ten prováděcí předpis, kterým jsou stanovené technické parametry pro bezpečnostní schránky či trezory na zbraně?

 8. Kerim Odpovědět

  hrozný polovičatý kecy a kecy poplatný dnešní rozporuplné užvástané spekulující společnosti prolezlé konspiracemi a lží
  ….chcete-li znát pravdu přečtěte si zákon a nééé žvásty ptáka Straky, který píše polovičatá sdělení, jen aby se uživil a nemusel skončit na úřadu práce….tak píše……a hlavně je zde důležitá role PČR a její pravomoc, kdy smí a kdy nesmí vlítnout do domu do bytu a trezor nebo skříň kontrolovat…koho to zajímá pravdu najde v zákoně o střelných zbraních a střelivu….KONEC
  Desetiletá platnost zbrojních průkazů či zákonem zaručené právo mít zbraň. To jsou některé z bodů, které obsahuje novela zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní a střeliva, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, kterou dnes, ve středu 16. prosince 2020, schválil Senát a jež zavede do českého práva nové kategorie zbraní kvůli sporné zbraňové směrnici EU. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky Miloš Zeman.

 9. Chrapůň Odpovědět

  Mám dvě krátké stř. zbraně a pořídil jsem si je z důvodu mého minulého zaměstnání. Nyní mám jednu z nich v pohotovostním režimu, ale naše momentální zákony mi stejně moc práva na obranu nedávají. Snad se to změní a dostaneme se alespoň na úroveň Slovenska.

 10. York Odpovědět

  Jen malý dovětek pro pana Pavla: Skupiny „F“ zbrojního průkazu je již jemně řečeno historickou záležitostí. Ve Vašem případě se jedná nejspíše o skupinu „E“. Hezký večer.

 11. Zdeněk Odpovědět

  4″ revolver nabitý, připravený, ale ne viditelný. Zbraň na obranu v trezoru, no tak to ji mít nemusím. Pistoli soutěžáka mám i s náboji v trezoru, tam je jí nejlépe.

 12. Jan Odpovědět

  Já zbraně nechci používat ale vyzdobil jsem si byt 20ti funkčními zbraněmi.A jednu funkční nosim,protože když stát nezaručuje bezpečnost,tak si ji musí zaručit občan.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *