Úklid sněhu

Kdo je odpovědný za úklid sněhu v obcích

Jde po chodníku, který je pokrytý ledem se sněhem a lamentujete, že obec vůbec nic nedělá? Mohou za to skutečně zastupitelé? Nebo jsou na vině technické služby či samotní vlastníci objektů? A co takový led padající ze střech domů? Další velmi nebezpečná záležitost. Poměrně hodně otázek, které je zapotřebí zodpovědět. Tyto rozmary počasí mohou obyvatele obce značně ohrožovat. V určitých případech může zasáhnout i armáda. Pojďme ale na všechno postupně.    

Obec vs. vlastník objektu

Právo hovoří jasně. Za chodník odpovídá ten, jehož je daný pozemek. Počítat je třeba s tím, že spousty pozemků, na nichž jsou komunikace, spadá pod konkrétní město či vesnici. Odklízení sněhu je tedy v takovýchto případech záležitostí obecní. Závady ve schůdnosti prostě musí odstranit. Za chodník u svého domu často odpovídá vlastník objektu. Může se přitom jednat o soukromou osobu, SVJ, případně bytové družstvo či firmu.   

Rampouchy

Rampouchy: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sníh a rampouchy na střechách

Na střechách vznikají nánosy mokrého sněhu a rampouchy, které mohou vážit několik kilogramů.Jejich potenciální pád ohrožuje jak samotné chodce, tak i auta, jež stojí u domu. Péče o takovouto střechu je v gesci majitele nemovitosti. V případě extrémní kalamity ovšem mohou rampouchy a nánosy těžkého sněhu odstraňovat i hasiči. V krajních případech armáda. Neprofesionální zásahy v těchto situacích nejsou na místě. V každém případě by si ale situaci měl hlídat majitel objektu.

Úklid sněhu: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

8 komentářů

 1. Marcela Odpovědět

  tak jak to je? Odpovídá za chodník obec nebo vlastník domu, kde se chodník nachází? A proč tedy ten chodník nemám zanesený v katastru jako moje vlastnictví???

 2. Zdeněk Blahna Odpovědět

  Ne vždy je přilehlý chodník součástí přilehlého domu.Za takový potom nese zodpovědnost skutečný vlastník.Naopak za převisy sněhu na střechách,nebo za visící rampouchy nese vždy zodpovědnost majitel nemovitosti.Doposud ale není vyřešené,kdo má povinnost
  uklidit sníh.který z nemovitosti spadne na chodník.

 3. Vladimír Odpovědět

  Majitel pozemku,který ja zanesený v Katastru nemovitostí je zodpovědný za jeho úklid a údržbu.Sníh,který spadne z nemovitostina chodník,který nen ívlastnictvím majitele zmíněné nemovitosti je povinen odstranit majitel dotčené nemovitosti.

 4. Franta Odpovědět

  Pan Štěpán strká nos prakticky do všeho, jeho vyjádření, názory jsou ale naprosto prázdné.
  Dutý, prázdný sud !
  Franta

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji za hodnocení své osoby. Jsem rád, že jste mě odhalil a uvedl tento podnětný komentář k věci.
   Kdybyste měl něco podnětného, napište, třeba z toho vytvoříme lepší text!
   Mějte se hezky!

 5. SAM Moravsky nezávislý komentátor. Odpovědět

  Ty seš blbej jak bedna kitu. Naše SVJ musí za chodník před domem platit městské části Dokonce jsme museli platit i zpětně, protože jsme se používáním bezdůvodně obohatili. Takže sníh neuklizi nikdo. Když víš hovno tak to neřeš a neprepinej

 6. Valach Odpovědět

  „Závady ve schůdnosti prostě musí odstranit.“ Nemusí, viz zákon o poz kom. . Obce mají seznam chodníků, které neuklízí, jsou pojištěny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *