02_zehlicka

Jak vyčistit připálenou nebo zanesenou žehličku

Žehlení je činnost neoblíbená, bohužel však většinou nezbytná. Zapomínat přitom nesmíme ani na dostatečnou starost o žehličku. Ta bude potřebovat náš zásah především ve chvíli, kdy se zapomeneme při sledování zajímavého televizního pořadu a na žehlící plochu něco připálíme, anebo ve chvíli, kdy dojde k jejímu zanesení vodním kamenem. Obě situace jsou naštěstí poměrně snadno řešitelné a vystačíme si přitom s několika málo jednoduchými triky.

Na připáleniny se zubní pastou

Jedním z nejúčinnějších prostředků pro čištění připálenin na žehlící ploše žehličky je obyčejná zubní pasta. Její použití přitom ani nemůže být jednodušší. Žehličku nejprve necháme vychladnout a poté si na hadřík naneseme trochu zubní pasty. Následně se krouživým pohybem snažíme z plochy žehličky připáleninu odstranit.

Platí přitom samozřejmě to, že odstranění připálenin půjde tím lépe, čím dříve se do něj pustíme (ideálně ihned potom, co k připálení došlo). Stejně tak bude samozřejmě snazší odstraňování malých připálením, než velké spečeniny.

01_zehlicka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sůl ano, ale…

Další možností, jak se zbavit připálenin, je použít obyčejnou kuchyňskou sůl. Tu lze použít tak, že jí nasypeme na látku a napařenou žehličkou po ní přejíždíme. Zde je ale potřeba velké opatrnosti, neboť krystalky soli  mohou žehlící plochu poškrábat a vážně poškodit. Metoda se tak hodí spíše pro starší žehličky, než pro nové modely s moderními povrchy, které sice mají výborné funkční vlastnosti, ale současně jsou méně odolné.

Ocet jako další volba

Pro čištění povrchu žehličky lze použít i ocet. V tomto případě je třeba do octa namočit hadřík a čistit jím mírně nahřátou žehlící plochu. V případě octa i dalších výše uvedených „čistících prostředků“ si však dejte pozor, aby se nedostaly do napařovacích otvorů žehličky.

Vodní kámen je prevít…

Zanesení napařovacího prostoru vodním kamenem je typickým problémem žehliček. Ty moderní již mají sice samočistící funkci, u některých starších modelů ale chybí. V takovém případě je vhodné čas od času nalít do nádržky směs octa a vody v poměru 1:1 a nechat žehličku v módu napařování několik minut. Poté bude třeba nádobku několikrát propláchnout čistou vodou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com  

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *