Papír

Originální nový nábytek vznikne z reklamních materiálů Kongresového centra

Nový nábytek nemusí vznikat pouze z tradičních materiálů. Mnohdy mu mohou vdechnout život i již použité věci. Typickým příkladem budiž inspirativní a velmi zajímavý projekt Kongresového centra Praha (KCP) a designérů Tomáše Rachunka a Matěje Matouše. právě on totiž dokáže využít starých propagačních tiskovin k výrobě nového mobiliáře této budovy. Staré katalogy tak budou využity pro vznik nových stolů, židlí a polic.

Ekologická šetrnost

Lenka Žlebková, generální ředitelka KCP, hovořila o tom, že Kongresové centrum hledalo smysluplné využití pro materiály typu obálek, brožur nebo papírů, jež už dávno nesouvisí s nějakou firemní identitou. Jasně, mohly se odvézt do sběru, nicméně to by bylo až příliš jednoduché a nezajímavé. O nějaké udržitelnost podnikání a důrazu na ekologii by se pak už vůbec hovořit nedalo.

Recyklace v novém hávu

Zmiňovaná dva mladá designéři se do toho doslova obuli a vznikl velmi zajímavý projekt. Ostatně oba dva jsou poměrně známí svým vztahem k ekologii a znovu použitelnosti různých materiálů. Dosavadní odpad byl přetvořen v deskoviny. Katalogy byly skartovány v drť a následně se experimentálně vytvořil materiál s pracovním označením SKARTO.

Ukázka už byla k vidění

S první ukázkou tohoto materiálu se bylo možné setkat na výstavě Czech Design Week v říjnu loňského roku. Původně vznikly celkem tři typy deskovin, z těch se pak vybrala taková, jejímž základem se stal právě papír a disperzní lepidlo. Jen pro představu, na výrobu desky 600 mm x 1000 mm x 30 mm bylo využito 45 kg starých tiskovin. Nyní by designéři chtěli strojovou výrobu těchto desek. Tím pádem vznikne větší množství nábytku.

Staré rozstříhané dokumenty: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *