Veka

Zklamaly vás obchody? Chlebíčkovou veku si snadno upečete i doma

Současná situace rychlým nákupům právě neprospívá. Co si však počít ve chvíli, kdy se nechcete připravit o tradiční silvestrovské pohoštění? Upečte si doma perfektní chlebíčkovou veku – ještě lepší než z obchodu!

Budete k tomu potřebovat jen minimum ingrediencí a všechny z nich pravděpodobně najdete doma. A čím tedy začít?

Pravá veka, to je jen mouka, olej, sůl a droždí

Ingredience:

  • půl kila hladké mouky
  • 250 ml mléka
  • 30 ml oleje
  • 10 gramů cukru
  • 1 lžička soli
  • 1 kostka droždí (42 g, lze nahradit adekvátní porcí sušeného)

Veka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud už máte s kynutým těstem nějaké zkušenosti, nejspíš vás následující postup nijak nepřekvapí. Ohřejte mléko (nesmí být horké), přidejte dvě lžíce hladké mouky, cukr a droždí. Nechte 10 minut v teple, aby vzešel kvásek.

Následně přidáme zbylé ingredience a dobře propracujeme. Nejdříve vařečkou, poté ručně na válu. Těsto je tužší, takže se v případě potřeby nebojte použít třeba domácí pekárnu. Ušetříte si tím spoustu námahy.

Těsto na veky kyne dlouho, výsledek však stojí za to

Nenechte se zaskočit tím, jak je těsto tuhé. Musí takové být. Na vykynutí tak budeme potřebovat cca 90 minut. Podmínkou je teplé místo a utěrka na přikrytí. Jakmile zdvojnásobí svůj objem, máme hotovo.

Veka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tajemstvím kompaktní veky je správné utahování

Po vykynutí těsto rozdělte na dvě části a každou vyválejte – šířka by měla být podobná jako např. při přípravě lineckého těsta. Nakonec obdélník srolujte do válečku. Po celou dobu dobře utahujte. Pokud to neuděláte, pronikne mezi vrstvy těsta vzduch a ve vece se vám po upečení utvoří nevzhledné díry.

Veky uložte na plech přehybem dolů a nechte ještě 45 minut dokynout. Nakonec je upečte v předehřáté troubě. Budete potřebovat 180 °C a 20 minut. Kontrolujte zapíchnout špejlí. Jakmile se těsto nelepí, je hotovo. Ihned po vytažení věky pomažte rozpuštěným máslem a nechte vychladnout. Odolejte pokušení krájet je ještě teplé – rychle by okoraly. A to by byla rozhodně škoda.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *