Oprava plastových oken: Co zvládnete sami

Plastová okna

Kvalitní plastová okna jsou pro mnohé z nás jakousi samozřejmostí. Pravda je ale taková, že často mohou díky svému vzhledu a stáří těsnit nedokonale. Pokud i vy máte takováto okna doma, rozhodně se vyplatí nechat si je zrekonstruovat. Mnohé činnosti byste mohli zvládnout i sami. Tedy alespoň za předpokladu, že vám nechybí manuální zručnost a šikovnost. My se podíváme na některé závady, které můžete odstranit svépomocí. Budete tak mít jistotu finanční úspory.

Těsnění už neslouží…

Poměrně tradiční problém nastává u těsnění. To pochopitelně díky gumě, jež je jeho základem, časem steří a ztratí své účinky. Optimálně je vhodné nechat tyto specializované činnosti svěřit do rukou odborníků. Domácí kutilové budou potřebovat speciální nástroje. Typické je především navlékací kolečko. Díky němu dochází k zatlačení těsnění do drážek. Určitě také není vhodné nakupovat těsnění univerzálního charakteru. Nemusí totiž na konkrétních oknech dokonale sedět.

Drhnutí oken

Problém nastává tehdy, když začnou okna drhnout. Špatně se zavírají a otvírají. Příčinou všeho je svěšení jednotlivých okenních křídel. Stačí většinou pouze sejmout plastové krytky a následně za pomocí šestihranného klíče povolit nebo přitáhnout kování. Díky tomu se okna dostanou do polohy, která zajistí dokonalé otvírání i zavírání. Důležité jsou mimo jiné také i kvalita a značka kování. Opravit je možné jak klasické bílá, tak i barevná okna.

Závažnější poruchy vyřeší odborník

Pokud se jedná o závažnější poruchy, měli byste vyhledat pomoc odborníků. TI jsou schopni okna opravit. V mnohých případech ale dochází k tomu, že je nezbytné okna vyměnit. Cena nových bude totiž nižší než případná investice do opravy stávajících oken. Po poradě s odborníkem můžete do výměny oken klidně jít.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.