Olivový olej není vhodný na vše. Víte, jak jej správně používat?

olej

Olivový olej je pro řadu lidí synonymem zdravého životního stylu. Tento produkt středomořské kuchyně je považován prakticky za dokonalý a rozhodně za všech okolností lepší než oleje rostlinné. Je to ale opravdu tak? Anebo lze najít i situace, pro které není olivový olej tou nejlepší volbou?

Olivový olej vs. rostlinný olej

Olivový olej je získáván lisováním oliv, zatímco ten rostlinný je extraktem ze semen, ořechů apod. Ten olivový prochází minimem úprav, a i díky tomu je chuťově i aromaticky výraznější. Rostlinný olej (typicky řepkový, slunečnicový nebo kukuřičný) je oproti tomu je chuťově dost nevýrazný.

I ze způsobu přípravy lze odvodit, že olivový olej je skutečně zdravější a je tedy lepší jej vždy preferovat před rostlinným olejem. To ale není zcela přesné a situace je o něco složitější. Olivový olej je rozhodně vhodný pro použití ve studené kuchyni. Je tak nejlepší volbou pro základ salátových dresinků, ale i pro přípravu marinád.

Olivový olej je také velmi vhodný na smažení či restování. V jeho případě nedochází v takové míře k přepalování, což z něj činí pro smažení nejzdravější alternativu. Co ale další kuchyňské činnosti?

olej

Foto: Pixabay

Kdy je olivový olej spíše nevhodný?

Typickým případem situace, kdy je olivový olej tou spíše méně vhodnou volbou, je pečení. Při pečení je olej přidáván jako zdroj tuků. Ty sice olivový olej dodá také, spolu s nimi ale i svoji výraznou chuť a aroma, což v případě pečení není žádoucí.

Kde je ale olivový olej vyloženě nevhodný, je fritování. Při něm je již totiž dosahována teplot, při kterých už dochází k jeho rozkladu a vzniku nebezpečných produktů. Naopak, lepší jsou rafinované rostlinné oleje, které jsou na fritování speciálně dělané a jsou schopné odolávat i vyšším teplotám.

Zdroje informací: https://www.living.cz/chcete-zit-zdraveji-muzete-pozit-olivovy-olej-misto-rostlinneho/

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/olivovy-olej-na-smazeni-30000520.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.