Rady, jak správně vybírat palivové dřevo pro maximální úsporu za vytápění

Léto se pomalu chýlí ke konci, a to znamená jen jediné. Blíží se zima a s tím spojené vytápění. A to je kvůli rostoucím cenám za energie velký strašák pro mnoho domácností. Velké oblibě se tak stále těší kotle na pevná paliva. Právě topení dřevem totiž může přinést požadovanou finanční úsporu. Aby to mohlo fungovat, musíte však vybrat to správné palivové dřevo, s čímž vám pomůže následující jednoduchý návod.

Topte pouze suchým dřevem

Pro většinu lidí, kteří topí již po mnoho let se nejedná o žádné překvapení. Jenže spolu s rostoucími cenami za elektřinu a plyn na dřevo přechází i mnoho těch, kteří s tím zatím takové zkušenosti nemají. Dobře vysušené dřevo přináší lepší výhřevnost, takže nabídne méně tepla. A to vyžaduje především vhodné skladování. Aby mohlo dřevo vyschnout na optimální hodnoty zhruba do 20 % relativní vlhkosti, mělo by být uloženo ideálně pod střechou. Trvat to však i v tomto případě bude zhruba rok a půl až dva roky. Zásoby si tak dělejte na několik let dopředu a průběžně doplňujte.

Podle výhřevnosti

Jedním z důležitých kritérií při výběru palivového dřeva je především jeho výhřevnost. Tu ovlivňuje hlavně to, z jakého stromu je dřevo. Nejlepší jsou takzvané tvrdá dřeva, která pochází z dřevin, jako jsou buk, dub nebo jasan. U měkkého dřeva, jakým je borovice nebo smrk je hoření výrazně rychlejší, ale zároveň se výborně hodí na založení ohně a na podpal kotle. Tvrdé dřevo se totiž přidává až ve chvíli, kdy již oheň dostatečně hodí. Pro úspěšné topení tak budete potřebovat kombinaci obou typů dřeva.

Foto: Pixabay

Výběr podle úpravy dřeva

Dřevo si můžete zakoupit hned v několika různých podobách. Záleží na tom, jakým způsobem je upravené a zpracované. Může být totiž prodávané jako rovnané nebo sypané. A tady zase záleží i na tvaru, protože dřevo může být krácené, štípané, ale i neštípané. Pečlivě si tak prověřte, jak je dřevo upraveno, protože cena bývá uvedena v kubících, což někdy nemusí znamenat opravdu plné metry dřeva.

 

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/az-se-zima-zepta-ukazte-ji-plny-drevnik-jak-se-pri-nakupu-palivoveho-dreva-nespalit-31010.html a https://www.krby-kamna-ptacek.cz/jak-vybrat-spravne-drevo

Náhledové foto: Pixabay