Obklady

Novodobý patchwork

Rádi byste ozvláštnili svůj interiér nebo exteriér?  A chcete přitom využít i svou fantazii?  Vyzkoušejte patchwork. Tato specifická technika, která se původně vztahovala jen na textilie, se dostává i do dalších oborů. Třeba do světa dlažeb a obkladů a to v různých stylech.  Vy si pak můžete sami zkombinovat svou dlažbu, dle svého výběru.

Odkud se patchwork vzal?

Nejstarší dochovaný patchwork pochází zřejmě z Čína z 8. století a to v podobě buddhistického roucha sešitého z několika hedvábných látek dohromady. Tato technika založena na sešívání různě barevných kousků dohromady, aby vznikaly různé geometrické tvary, si velkou oblibu získala především v 17. století v Anglii.  V období světových válek technika patchworku poněkud utichla, ale dnes se opět vrací a to i do jiných podob než jsou jen textilie.

Patchwork v interiéru

Popularita v interiérové designu je opravdu velká. Nejvíce se využívá u keramický dlažeb a obkladů. Využívá se pak v koupelnách, kuchyních, ale také v prodejnách, kavárnách nebo restauracích. Stejně jako v případě textilních výrobků technikou patchworku i u dlažeb a obkladů se skládají různé kombinace a dekorativní prvky dohromady. Výběr je opravdu široký a to od vzorů střízlivých až výrazné a křiklavé vzory.

Inspirujete se secesí, antikou nebo renesancí

Oblíbené jsou vzory secesní, maori vzory nebo vzory, které jsou inspirované antikou a renesancí. Materiály těchto dlažeb jsou stejně univerzální, jako kterékoliv jiné druhy dlažeb. Mohou tedy sloužit jako dlažba nebo obklad ve všech obytných prostorách i v exteriéru. Existují totiž i mrazuvzdorné nebo protiskluzné materiály, které lze využít k bazénu či na schodiště.  Vzory si samozřejmě může každý zkombinovat, tak jak se mu líbí nebo může použít dlaždice s již nakombinovaným patchworkem. Obvykle se také patchworkový dekor kombinuje s jednobarevnou dlažbou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *