01_stitek

Nové energetické štítkování na spotřebičích

Znáte barevné štítky na většině větších elektrických spotřebičů v domácnosti. Například na ledničce nebo pračce? Aplikují se již 25 let. Nyní však nastane změna. Značky, které uvádějí zejména energetickou náročnost produktu se promění. Zmizí kategorie A+ a A+++. Jak budou nové štítky od března vypadat? Na to se společně podíváme!

Nové štítky u některých spotřebičů

První březen jako den, kdy se změní podoba energetických štítků se bude týkat chladniček a mrazniček, praček, televizí, sušiček, myček, monitorů a elektronických displejů. Nejvíce se změny dotknou energetických tříd, které byly na štítcích vyobrazovány. Nově jich bude sedm s označením A-G. V dnešní době jsou nejúčinnější produkty zařazeny do A+++ třídy. Nyní se však ocitnou ve třídě B-D. Kategorie A bude tedy zpočátku téměř bez využití. Nejde však o to, že by se například revidovala účinnost a přišlo se na to, že dosavadní typy produktů jsou méně účinnější. Jen se škála posouvá, aby se nechala první třída pro ty nejvíce účinné, které můžeme v budoucnu čekat, i když nyní jich moc není.

Jak bude změna vypadat v praxi

Jak bude tedy změna značení produktů z hlediska účinnosti a energetické náročnosti vypadat v praxi? Je jasné, že nelze v jeden den přeštítkovat vše. Prodejci tak budou mít uloženou povinnost, zavést tyto nové štítky v období od 1. do 18. března tohoto roku. Na změnu tak mají  18 dní od prvního dne, kdy budou změny platné.  V tomto přechodném období na sobe smí mít zboží jen jeden štítek. Buď ještě starý či již nový. Nikdy však dva zároveň.

Pračka

Nově bude na produktu i QR kód

Novinkou je také, že na štítcích přibude nový prvek. Od prvního března se totiž můžete setkat na nových spotřebičích také s takzvaným QR kódem. Využijete-li jej a naskenujete například do vašeho mobilního telefonu, kód vás ihned přesměruje na evropskou databázi EPREL, která vám pomůže s porovnáváním produktů a energetických tříd. Dále budou štítky obsahovat další užitečné informace pro spotřebitele.

Zdroj náhledového obrázku a obrázku užitého v textu: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *