01_pivo

Jak si vybrat výčep pro domácí použití

Regály obchodů přetékají pivy v lahvích či plechovkách, jak ale každý dobře ví, „točený je prostě točený“. Zvláště pokud doma často vítáte přátele, pořádáte grilování či zahradní party apod., vyplatí se uvažovat o pořízení domácího výčepního zařízení. Uvidíte, že vaši hosté se k vám budou chtít často vracet, protože čerstvě natočené pivo v oroseném půllitru je něco úplně jiného, než neustálé odbíhání hostitele do lednice pro lahvové. Jak ale takové domácí výčepní zařízení vybrat?

Dostatečný výkon je základ

Pokud si plánujete pořídit domácí výčep, musíte mít jasno v tom, kolik piv budete nejčastěji vytáčet. Je totiž potřeba, aby mělo zařízení dostatečný chladící výkon. Ten se nejčastěji udává v objemu piva ochlazeného za hodinu o 10°C a nechte si samozřejmě jistou rezervu. Pokud při grilování vytočíte za hodinu 20 piv, vybírejte pípu, která jich zvládne uchladit 30.

Chlazení přitom může být buď suché, s uzavřeným chladícím okruhem, anebo klasické vodní. Prvně jmenované je jednodušší na údržbu a přenášení, s vodním chlazením ale přece jen uchladíte více piv. Z hlediska výkonu jde samozřejmě i o objem sudu, který se dá k výčepnímu zařízení připojit, ten je ale u domácích systémů většinou omezen na 5 l.

02_pivo

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kompresor nebo CO2

Pro čepování piva je velmi důležité tlakování. To lze realizovat buď prostřednictvím klasického kompresoru, anebo oxidem uhličitým. Kompresor už s většinou systémů funguje automaticky a představuje nejjednodušší způsob tlakování. Vzdušný kyslík ale pivo oxiduje, z tohoto pohledu je proto zase lepší oxid uhličitý, pod kterým vydrží pivo déle čerstvé (ale při neopatrné manipulace jej můžete přesytit a bude příliš pěnit.

Pokud plánujete zařízení často přenášet, měli byste se zajímat i o jeho hmotnost, ta se může pohybovat o nějakých 5 kg do 12 kg.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

6 komentářů

  1. Martin Bečvář Odpovědět

    Takovej blábol může napsat jen naprostý ignorant. Tohle bych se styděl publikovat. Autor by měl jít k pásu nebo se alespoň nad svou prací zamyslet. Škoda, že v dnešní době může psát články každý, kdo má v zadku díru.

  2. Miroslav Odpovědět

    Snad deset let mám doma výčep Linder s kompresorem který používám jen při nějakých akcích. Doma když mám naraženou padesátku, tak vím že ji vypiji asi za týden, foukám ji kysličníkem. Při kompresoru by bylo za tři dny v řiti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *