Smlouva

Jak správně uzavřít smlouvu s řemeslníkem

Pokud se chystáte k úpravám v domácnosti nebo na zahradě a současně s plánujete k tomuto účelu najmout řemeslníka nebo řemeslníky, pak nyní zbystřete. Poradíme vám totiž jakou ideální smlouvu vybrat, abyste měli vše dobře ošetřené. Pojďme na to!

Větší budování díla

V následujících řádcích se budeme věnovat situacích, kdy řemeslníkovi zadáte konkrétní a rozsáhlejší úkol. Půjde například o zbudování altánku, zahradního domku nebo třeba změn interiéru vašeho domova.  Jak se s řemeslníkem dohodnout? Určitě využijte v občanském právu známou smlouvu – smlouvu o dílo. Stranami této smlouvy jsou objednatel (tedy vy, který si necháte řemeslníkem cokoli budovat) a zhotovitel (řemeslník).

01_stavbazima

Smlouva o dílo

Ze smlouvy o dílo tedy vyplývají následující povinnosti. Zhotovitel se zavazuje, že provede smluvené dílo, a to na svůj náklad i na své nebezpečí. Toto dílo je dle smlouvy určené pro objednatele. Objednatelovy povinnosti jsou pak převzít dílo od zhotovitele a zaplatit mu za toto zhotovení cenu, kterou si strany smluví.

Jak dobře sepsat smlouvu o dílo

Alfou a omegou této smlouvy o dílo je přirozeně její určitost. Nebojte se s řemeslníkem domluvit detaily stavby, kterou po něm chcete, a které jsou pro vás důležité. Ve smlouvě musí být sjednáno určení ceny za dílo. Toto určení může být dáno jen odhadem. Pokud však řemeslník odhad překročí, ihned musí informovat objednatele. Nejdůležitější je však ona specifikace díla, které po řemeslníkovi požadujete. Jen pokud jej dobře určíte a specifikujete, budete mít jistotu, že při vadách či rozporu s vašimi představami budete moci žádat určité slevy či další nároky. Stejně tak je dobré si ujednat rozsah prací a dodané materiály. Pozor si také dejte, zda je konečná cena napsána řemeslníkem s DPH nebo bez. V běžném obchodním styku mezi dvěma podnikateli v oboru se totiž často DPH neuvádí. Budete-li však spotřebitelem, nemusí to vadit, stačí když budete v dobré víře, že šlo o částku s DPH.

Zdroj obrázku v textu a náhledového obrázku: Depositphotos.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *