02_poplatky

Koncesionářské poplatky v letošním roce

Nedílnou součástí mediálního prostoru jsou v mnohých zemích veřejnoprávní média. Jejich financování nemůže být už z principu řešeno prostřednictvím státního rozpočtu, neboť by bylo závislé na aktuální politické reprezentaci. Pro tyto důvody platí pro každého majitele televizního nebo rozhlasového přijímače povinnost platit koncesionářské poplatky, ze kterých je následně provoz veřejnoprávních médií financován. S tím, jak se díky moderním technologiím rozšiřují možnosti sledování, panuje zmatení v tom, kdo poplatky platí a kdo ne. Jak to tedy s koncesionářskými poplatky ve skutečnosti je?

Kdo poplatky platí?

Placení koncesionářských poplatků se týká každého majitele televizního nebo rozhlasového přijímače, resp. každé domácnosti, ve které se nachází. Domácnost přitom platí vždy jen jeden poplatek. Na tom kolik přijímačů doma lidé mají, nezáleží.

Důležité je nicméně to, že poplatek se platí i v případě, že obyvatelé domácnosti nejsou přímo majiteli přijímače, ale mají jej zapůjčený na měsíc či více. To se vztahuje např. i na nájemníky pronajatého bytu. Pozor na to, že platbě poplatků podléhá i televizní karta do počítače, anebo set-top box i když není připojený k televizi, ale např. k projekčnímu plátnu, monitoru apod.

Výše poplatků je 135 Kč za televizní přijímač a 45 Kč měsíčně za rozhlasový přijímač. Poplatky se platí měsíčně a poplatník má povinnost přihlásit se k jejich platbě sám.

01_poplatky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kdo koncesionářské poplatky neplatí?

Koncesionářské poplatky se logicky netýkají domácností, kde se ani jedno z výše uvedených zařízení nevyskytuje. Televizní nebo rozhlasové vysílání lze sledovat online na počítači i mobilních zařízeních, na ně se povinnost placení poplatků nevztahuje.

Koncesionářské poplatky se neplatí ani za přijímače v rekreačním objektu, pokud již majitelé platí poplatky za přijímače v domácnosti. Stejně tak jsou od placení poplatků osvobozeny domácnosti, jejichž příjmy jsou nižší než 2,15 násobek životního minima (v tomto případě je však třeba příjmy dokládat každých 6 měsíců).

Sankce za neplacení poplatků potom činí 10 tisíc korun v případě televize a 5 tisíc korun v případě rozhlasu, a to i opakovaně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

6 komentářů

 1. Rotterová Odpovědět

  Proč,bych měla platit služby ,které nepoužívám . Poslouchám internetová radia a přes kanál YOU TUBE a toto si platím měsíčně .Tak též internet ….

 2. Prcek Odpovědět

  Poplatky platím třeba já, ačkoliv moje televize má jen starý tuner DVB-T, který není schopný přijímat televizní vysílání. To je zákon.

 3. Michal Odpovědět

  Zásadně neplatím a platit nebudu !!! Cvakat prachy za imbecidility,může jen podobně retardovaný jedinec !!!

 4. Antonín Odpovědět

  Co kdyby tu Českou televizi třeba napadlo, že po dobu Covidu nebudeme platit poplatky! A odložila poplatky třeba na rok! Stejně tam dávají přestárlé filmy, které nebaví ani tu starší skupinu lidí, natož ty mladé! I těch reklam je tým požehnaně! Měli by uzákonit možnost, své se občan sám rozhodl, kterou televizi bude podporovat. To je demokracie! Ale platit výlety, funkcionářům televize je odporné. Je to další televize, která není nestranná, !!!!! Hnus!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *