Nelijte použitý olej do dřezu – zničí vás to!

Vylévání oleje

Použitý kuchyňský olej je sice potravinový odpad, ale nemá místo v kompostu ani v rodinném odpadu. Je to jeden z oříšků, které musí četné rodiny vyřešit poté, co si usmaží steak, sýr nebo rybu. Se stejným problémem se potýkají i milovníci hranolek. Co bychom s tím tedy měli dělat?

Snadné, ale špatné řešení

Smažením vznikají odpadky, které bychom měli umět zlikvidovat. Mnozí z nás volí nejrychlejší způsob, který je však mimořádně nebezpečný. Použitý olej vylijeme do dřezu. Ať už je to jakkoli, vytváříme si značný problém, který se časem projeví, přestože se neprojeví okamžitě. V tu chvíli je již pozdě a často je nezbytné přistoupit k extrémním opatřením, jako je výměna trubek.

Olej v odtoku

Pokud je pro vás vylévání oleje nebo jiného tuku do odtoku běžnou praxí, buďte opatrní. Můžete si tím způsobit velké problémy. Typicky proto, že olej při ochlazení mění svůj stav z tekutého na pevný. Tuky, jako je máslo, tuk nebo silné rostlinné tuky, tuhnou a ulpívají na přepážkách odpadních kanálů, a to ještě předtím, než opustí vás domov.

V případě, že se to často opakuje, může dojít k úplnému ucpání. Ani ty nejpřednější a nejagresivnější prostředky dostupné v reklamě nenabídnou pomoc při boji s usazeninami. Pomoc vám nabídne pouze opravář a s tím spojená obrovská finanční zátěž. Mimo jiné se také může objevit odpudivý zápach spojený s rozkladem oněch živočišných tuků a špatného odtoku odpadu.

Pozoruhodné znečištění

Pokud máte to štěstí, že nedošlo k poškození vašeho odpadu, neznamená to, že je problém vyřešen. Jeho vliv se může projevit i nadále. Tak tomu bylo například v Londýně v roce 2017, kdy kanalizaci ucpal takzvané tukové monstrum dlouhý jako Tower Bridge a vážící jako velryba. Právě kanalizace, a zejména v zimě, podléhá k usazování zbylého zužitkovaného oleje, který se zachytí na povrchu a vytvoří ucpávku.

Olej ve vodě
Foto: Pixabay

Největší šance se objevuje v období Vánoc. Do kanalizace se dostává kritické množství oleje ze štědrovečerní večeře. Stejně jako v případě odpadu z domácnosti se tím šíří pachy, ale navíc se voda zanáší a ničí mikroorganismy, které pomáhají vodu čistit. Kvůli nárůstu tuku nejsou schopny ve vodě přežít.

Poškozování životního prostředí

V případě, že tedy vyléváte olej, mějte na paměti, že tato zdánlivě jednoduchá činnost může mít skutečný dopad na vás i vaše životní prostředí. Přispívá k ohromnému znečištění, a tím i k poškození přírody.

Zdroje info: aazdravi.cz, blesk.cz

Náhledové foto: Pixabay