Jak účinně vyprat propocený textil

pocení

Pocení patří mezi běžné tělesné funkce, za které rozhodně není nutné se stydět. Každý jedinec se přitom potí jinak a vyměšuje jiné množství potu, který chrání organismus před přehřátím. Pot, který obsahuje tuky i bílkoviny, ale mnohdy způsobí na povrchu oděvů nelibé a nevzhledné skvrny. Jak na ně?

Pot a skvrny na oblečení

Pot často zanechává na vašem oblečení zažloutlé skvrny, které není v mnoha případech možné jen tak snadno odstranit. Mapa skvrn se na ošacení navíc často drží i po několikátém vyprání. Skvrny jsou na oděvu navíc ještě výraznější, pokud používáte na tlumení nepříjemného odéru deodorant.

pot

Foto: Pixabay

Praní skvrn od potu

Skvrny od potu lze naštěstí z oděvů snadno odstranit. Na pomoc si můžete vzít například obyčejnou sůl. Do jednoho litru vody přimíchejte velkou hrst soli a nechte prádlo v solném nálevu řádně odmočit. Na bílé prádlo použijte navíc i kyselinu citronovou nebo ocet. Na jeden litr vody přitom postačí asi 10 gramů kyseliny citronové.

Pokud snad nemáte výše jmenované ingredience doma nebo je z nějakého důvodu nechcete použít, využijte na skvrny jedlou sodu. Prádlo spolu s jedlou sodou namočte do teplé lázně a prádlo nechte přes noc odmočit.

Pokud snad všechny tyto přírodní pokusy o odstranění skvrn selžou, vezměte si na pomoc komerční odstraňovač skvrn od potu. Přípravek naneste přímo na skvrny potu a nechte ho chvíli několik hodin působit. Prádlo perte na běžný stupeň teploty spolu s pracím prostředkem. Přidat tak můžete i bělící prostředek na prádlo, který účinek ještě více posílí.

Dříve ale naše babičky takovou možnost čištění skvrn od potu neměly, proto jim na skvrny postačily způsoby vyjmenované výše. Obyčejný prášek do pečiva, který při kontaktu se skvrnou a teplou vodní lázní zaručeně zafungoval, byl jejich nejlepším přítelem.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/cim-vycistit-skvrny-od-potu-20221114.html

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vyprat-skvrny-od-potu-30001220.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.