Pokud vaše topení nehřeje, je třeba provést jeho odvzdušnění. Ještě na to není pozdě

Topení

Účty za topení mnohdy mohou dosáhnout nehorázné výše. Někdy je však v bytě zima i přes to, že doslova topíte jako o život. A kde je třeba hledat příčinu? Radiátory se snadno zavzdušní každým začátkem i koncem topné sezóny. Vzduch nám tak způsobí nedokonalý rozvod vody po celém topném tělese. I topení tak vyžaduje trochu zvláštní péče. Jak se pustit do odpuštění radiátoru a co je k tomu zapotřebí?

Celý návod je velmi jednoduchý a poradí si s ním i méně zkušení uživatelé a uživatelky. Stačí se jen řídit krok za krokem podrobnými pokyny.

Co znamená odpustit radiátor

Odpuštění topení nebo také odvzdušnění znamená jednoduše vypuštění zachyceného vzduchu pryč z topného systému. Stává se velmi běžně, že se vzduch zachytí uvnitř topení, takže je dobré vědět, jak pravidelně tento problém řešit sami. Zachycený vzduch v topení zabraňuje tomu, aby voda ohřála celý panel topení. Výsledkem tedy je, že v horní části radiátoru jsou tzv. studené kapsy. Odvzdušnění vašeho radiátoru je však snadnou opravou. Dalším benefitem je i ušetření peněz za účty za energii.

Existuje několik snadných způsobů, jak zjistit, zda zrovna vaše topení potřebuje odvzdušnit. Topení je jednoduše celé studené, nebo má chladné části. Může vydávat skřípavé nebo i bublavé zvuky, jakmile ho zapnete. Dalším ukazatelem je i přílišné trvání dosažení nastavené teploty.

topení

Foto: Pixabay

Jak na odvzdušnění topení

Nejdříve radiátor vypněte a nechte zcela zchladnout. Z nářadí budete potřebovat pouze klíč, na povolení uzávěru radiátoru. Dále kus savé látky a nádobu, do které voda bude téct, například kbelík. Po otočení uzávěru začne unikat vzduch z ventilu. Může začít téci voda, takže u ventilu držte kus tkaniny, aby přebytečnou tekutinu zachytila a netekla všude. Pokud bude proud silnější, přiložte nádobu pod topení.

Jakmile přestane syčivý zvuk, znamená to, že topení je plné pouze vody a vzduch zmizel. Nyní je čas vzít do ruky klíč a znovu uzavírací ventil utáhnout. Jakmile tento postup provedete u všech svých radiátorů v domě, zkontrolujte také tlak na měřiči. Nyní by měl mít stabilní hodnoty. Pokud tomu tak je, můžete znovu ohřev zapnout. Pokud je tlak neobvyklý, počkejte než se hodnoty vyrovnají a topení do té doby nezapínejte.

Jak vidíte, celý postup není vůbec složitý. Není tedy třeba doma mrznout – se vším si snadno poradíte sami.

Zdroj: https://www.ulovdomov.cz/radce/clanky/topna-sezona-revize-kotle-odvzdusneni-radiatoru, https://www.dumazahrada.cz/clanek/odvzdusneni-radiatoru-20220830.html, https://www.srovnejto.cz/blog/odvzdusneni-radiatoru-jak-na-to-/, https://www.e15.cz/jak-odvzdusnit-radiator-postup-odvzdusneni-topeni

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.