Olivový olej

Nejčastější chyby při likvidaci kuchyňského oleje

Bez kuchyňského oleje se při přípravě mnohých pokrmů prostě a jednoduše neobejdeme. Vcelku jasně daná věc. Přesto většina lidí po použití olej vyleje do toalety nebo dřezu v kuchyni. Jde přitom o velkou chybu. Čističky odpadních vod sice disponují odlučovači nebo lapači tuků, nicméně mají pouze omezenou kapacitu. Kanalizační čerpadla jsou ucpávána a brání se jednoduchému průtoku vody samotným kanalizačním systémem. S olejem by se mělo nakládat jinak, a to v mnoha směrech.   

Oleje a tuky v popelnici

Mnozí lidé olej jednoduše nalévají do pet lahví a ty následně vyhazují do popelnic. Rozhodně lepší řešení. Jsou obce, v nichž se nacházejí speciální kontejnery, v nichž si najdou místo právě oleje a tuky pocházející z domácností. Jinak je možné olej také slévat přímo do kontejneru, který se pak odevzdá ve sběrném dvoře. Zajímavým řešením jsou také olejotéky, jež se staly součástí některých bytových domů.

Smažení řízků

Smažení řízků: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak naložit s olejem v rodinné domě

Olej může přijít třeba na kompost. Ovšem pouze v malém množství. Jinak není od věci vyčlenit si jednu nádobu s pískem nebo jiným savým materiálem a do ní postupně olej vlévat. Určitě není od věci třeba olej z pánve vytřít savými ubrousky. Ty se pak vyhodí do komunálního odpadu stejně jako jiné nepotřebné věci.

Kuchyňský olej: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

4 komentáře

 1. Jiří H. Odpovědět

  Použít stary kuchynsky olej pro promazavani motorové pily nebo jiného dílenského či zahradního náčiní je velice chybné. Kuchynsky olej má jiné charakteristiky než technicky olej – na rozdil od něj žlukne a po určité době se z něj stává žvýkačka. Je pak rizikem takové zařízení používat nejen pro jeho možné zničení, ale i vlastní bezpečnost.

 2. Dřevorubec Odpovědět

  Kuchyňský olej je velice nevhodný pro mazání pily a pokud máte své vybavení rádi jeho použití se určitě vyhněte. Co se týče ostatních rad po té hovadině s pilou si další zmíněná použítí raději ještě ověřte jinde, než k nim přikročíte, autor článku totiž nebudí moc dojem že ví o čem mluví.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, děkuji za info. Odstavec jsem raději smazal. Já mám doma elektrickou pilu z Lidlu, tímto olejem mažu už několik let a vše je v pohodě, když nijak extra často neřežu. Pravda je ta, že u nějakého drahého profi modelu bych do toho takto nešel. Mějte se!

 3. Michal Vojtíšek Odpovědět

  Kuchyňský olej maže velice dobře. Bohužel jeho výborná odbouratelnost (biodegradace) může být na škodu, protože způsobuje po určité době prakticky nevratné zalepení mazaných dílů. Pokud tedy jím mažete, nebo jej pálíte v naftovém motoru, doporučuji vymýt/propláchnout před „delší než krátkou“ odstávkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *