01_bylinky

Zahrada jako zdroj bylinek pro výrobu domácí kosmetiky

Je přirozené využívat vlastní zahradu pro pěstování zdravé zeleniny ve skutečné bio kvalitě. Zelenina ale není jediným produktem, který nám může zahrádka poskytnout. Stále více a více lidí se podrobně zajímá i o kvalitu kosmetiky, kterou používají, a o podmínky, za kterých je vyráběna. Významná část lidí si také začíná připravovat svoji vlastní domácí kosmetiku. A zahrádka jim pro ni může poskytnout ty nejdůležitější ingredience: léčivé bylinky. Pokud i vy o výrobě vlastní kosmetiky začínáte přemýšlet, to první, co byste měli udělat, je vyčlenit část zahrady pro pěstování bylinek.

Proč pěstovat bylinky pro domácí kosmetiku?

Důvod pro pěstování bylinek pro domácí kosmetiku je zřejmý: přesně víte, z čeho své masti, krémy, masážní oleje, mýdla a další kosmetické přípravky vyrábíte. Pěstování bez chemických postřiků či syntetických hnojiv je přitom v tomto případě velmi důležité, neboť ty mohou snižovat obsah léčivých látek, či se dostávat až do výsledného produktu, kde mohou např. dráždit kůži uživatele apod.

Bylinky patří naštěstí obecně k rostlinám, které jsou vůči škůdcům poměrně odolné a není tak třeba jim příliš pomáhat postřiky. Pokud již se bez něj neobejdeme, je na místě volit přírodní varianty, např. postřik z kopřiv. Stejně tak hnojivo by mělo pocházet z kompostu, nikoliv z regálu obchodu.

02_bylinky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké bylinky pěstovat?

Bylinek pro použití v kosmetice je samozřejmě celá řada a záleží na tom, jaké přípravky se chystáte doma vyrábět. Návodů na ně je na internetu nespočet, stačí si jen vybrat. Mezi ty nejklasičtější a nejčastěji používané patří určitě měsíček lékařský, který má protizánětlivé a dezinfekční účinky a používá se mimo jiné pro přípravu hojivých mastí.

Na přípravky proti akné je vhodná máta peprná, na mastnou pleť se používají rozmarýn či tymián. Často se na zahrádkách objevuje i šalvěj, mateřídouška, jitrocel, aloe vera a řada dalších bylinek. Vypěstované bylinky se většinou suší a usušené se macerují v oleji, do kterého přejdou léčivé látky a který se následně používá při přípravě jednotlivých přípravků.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *