Zimní zahrada

Zimní zahrada. Co si nejprve promyslet

Zimní zahrada je oblíbený prvek u bydlení mnoha z nás. Dnes se zaměříme na situace, kdy si ji člověk chce doma zřídit. Na co vše se zaměřit před samotnou stavbou? Zde je pár tipů pro promyšlení. Pojďme si je představit.

Účel zimní zahrady

Zimní zahrada může v našich obydlích plnit řadu funkcí. Jedni ji budou využívat, jako obytné prostory, další zase primárně pro odpočinek, relaxaci a pěstování různých rostlin. Zimní zahrada může představovat také zónu pro konzumaci pokrmů, hry dětí nebo třeba pro zřízení pracovny. Je to jen na vás. Tento účel však může rozhodovat o tom, jak má být zimní zahrada postavená a zařízená. Určitě je tedy dobré podobu a provedení zimní zahrady uzpůsobit jejími budoucímu využití.

Celoroční nebo sezónní?

Dále si ujasněte, jakou zimní zahradu budete potřebovat a chtít. Toto kritérium se do jisté míry kryje s již výše zmíněným účelem zimní zahrady. Rozlišujeme dva základní typy tohoto prvku. Celoroční zimní zahrada a ta sezónní.

Zimní zahrada

První jmenovaná je určena pro celoroční využívání a jde vlastně o další místnost vašeho domu. Musíte však počítat s tím, že ji budete v zimě muset vytápět. Druhou možností je sezónní varianta. Tedy jakýsi přístřešek pro (nejen) špatné počasí pro trávení dní od jara do podzimu. Nemusí se vytápět. Pokud zvolíte celoroční zimní zahradu, je nutné izolovat zdi i podlahu.

Jakým směrem má zimní zahrada stát?

Na jakou světovou stranu se má zimní zahrada ideálně orientovat? Samozřejmě, že hodně určí poloha vašeho domu a jeho stavba. Pokud si však můžete vybrat, kde bude zimní zahrada stát, určitě zvolte spíše více západní stranu, kde je více světla a tepla v druhé polovině dne. Neexistuje však nějaká poučka, která by říkala, která světová strana je pro zimní zahradu ideální, a to zejména proto, že se zimní zahrada staví typicky jako stavba přitisknutá k domu. Jde tedy o to, kde vám váš domov postavení dovolí.

Zdroj úvodní náhledové fotografie a fotografií použitých v textu: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *