02_lednice

Jak vybrat americkou lednici: Prostor v hlavní roli

Americké lednice jsou v poslední době čím dál tím populárnější. Tento typ lednice sice nemá úplně jednoznačnou definici, alespoň rámcovou představu o její podobě má ale asi většina lidí. Americké lednice charakterizuje především velký vnitřní prostor a vícenásobné dveře. Funkcí ale může mít moderní americká lednice mnohem více a předtím, než se jí vyrazíte koupit, se vyplatí s nimi seznámit.

Prostorové řešení lednice

Dvoudvéřové řešení americké lednice, ve kterém jsou chladnička a mrazák umístěny svisle vedle sebe, je nejtypičtější, nikoliv však jediné možné. Třídveřové lednice disponují dvěma chlazenými prostory a mrazákem v dolní části. Na trhu jsou i ledničky čtyřdveřové.

Je velkou výhodou pokud mají lednice i mrazák oddělené chladící okruhy. Na výběr je tedy modelů více než dost a každý má možnost vybrat si právě takový, který mu bude maximáně vyhovovat.

Objem vnitřního prostoru

Vnitřní objem je důležitý při výběru každé lednice, ne jen té americké. U ní ale můžete počítat s tím, že vybírat budete mezi objemy v průměru o něco většími, než v případě lednic klasických. Objem 250 – 300 litrů užitného prostoru je pro americkou lednici objemem spíše menším, ty největší potom disponují i objemem přes 500 litrů.

Jak velká lednice bude v domácnosti potřeba závisí především na tom, kolik lidí v ní žije. Obecné pravidlo přitom praví, že na jednoho člověka by mělo v domácnosti připadnout asi 70 litrů prostoru v chladničce.

Energetická náročnost, klimatická třída a akumulační doba

Americké lednice, stejně jako většina moderních spotřebičů, spadají nejčastějí do energetických tříd A+ či A++, případně A+++. Vzhledem k větší velikosti vnitřního objemu, případně přítomnosti doplňkových funkcí jako je výroba ledu, je ale třeba počítat s tím, že celková spotřeba bude energie bude v jejich případě vyšší než u klasických lednic.

Parametr nazývaná klimatická třída zase udává, při jakých okolních teplotách bude lednice fungovat. Jednotlivé klimatické třídy se ale samozřejmě liší maximální teplotou s tím, že i běžné lednice dokáží fungovat při teplotách přes 30°C. Pokud tedy nevybíráte lednici do svého bytu někde na rovníku, nemusíte tomuto parametru věnovat přílišnou pozornost.

Akumulační doba udává, jak dlouho vydrží potraviny v mrazáku zmrazené poté, co lednice přijde o zdroj proudu. Je jasné, že čím delší je, tím lépe.

01_lednice

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výkonnost mrazáku

I parametry mrazící části jsou samozřejmě důležité. Z tohoto pohledu nás bude zajímat především to, jaký objem potravin dokáže mrazák za časové období zmrazit a také na jakou teplotu. Zvláště druhý parametr je důležitý,  neboť teploty mražení do -10°C jsou vhodnější pouze pro kratší skladování, pro to dlouhodobé je třeba opravdu nízkých teplot na úrovni -20°C.

Další funkce

Mezi oblíbené funkce, kterými americké lednice často disponují, patří výrobník ledu, či připojení na přívod vody, což umožní lednici vydávat přímo chlazenou vodu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay,com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *