Co dělat pro správné fungování odpadu

Ucpaný odpad

Máte často problémy s odpadem u vás doma? Pokud ano, určitě jste narazili na správný kout internetu. Dnes si totiž povíme pár triků, které by měly problémům předcházet a fungování vašich odpadů zlepšovat.

Používejte sítka

Prvním tipem, kterým byste měli vždy začít je používání ochranných sítek ve všech vašich umyvadlech a dřezech, ale i například ve vaně či sprše. Jde o jakýsi první filtr těch nejhrubších nečistot, které by se do odpadu neměly dostat. Právě tyto nejhrubší nečistoty, pokud by se odpadem dostaly do potrubí, mohou nejvíce pozlobit. K jedné se někde v systému potrubí přidá další a ještě jedna, až se potrubí ucpe. Jednodušší tedy je používat právě tato sítka a až v nich bude mnoho nečistot, prostě jej vyklopit do koše.

Kontrolujte, co do odpadu dáváte

Dalším krokem je kontrola objemu splachovaného a vylívaného odpadu do vašeho potrubí. Zejména se zaměřte na to, abyste nepouštěli do odpadu pevné předměty ale ani například látky nebo igelity. Pokud například do záchodu nebo výlevky splachujete zbytky jídla, ani zde by neměly být přítomné pevné kusy čehokoli. Posledním tipem pro splachování – pokud použijete mnoho toaletního odpadu, raději proveďte spláchnutí na více fází. I velké množství, jinak neškodného toaletního papíru, totiž může v odpadu nadělat paseku.

Jak čistit odpady

Pokud již se stane, že váš odpad je ucpaný, a není tedy průchodný, preventivní kroky již nevyužijete. Nyní musíte odpad vyčistit. Jak? Máte na výběr ze tří možností. Zaprvé, užití chemického prostředku. Tento chemický prostředek má vlastnost, že odpad uvolní. Dále můžete odpad, respektive trubky přímo pod umyvadlem, dřezem a podobně, rozebrat. Dále postupujete mechanickým čištěním pružinou na odpady. Pevné překážky, které nejste s to odstranit sami, si již vyžadují zásah specializovaných řemeslníků.

Zdroj náhledové fotografie: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.