Nebojte se sázet česnek na jaře. Úroda může být bohatá a bez chorob. Víme, jak na to

Vypěstovat si vlastní česnek je skvělým způsobem, jak získat tuto víceméně základní potravinu v maximální kvalitě. Při výběru správné odrůdy a dodržení základů pěstování bude výsledkem poměrně silný česnek, který bude nesrovnatelný s tím, jaký běžně seženete v obchodech. Při pěstování máte na výběr z podzimní nebo jarní výsadby. V článku se dozvíte, jak zvládnout jarní výsadbu a na co si dát pozor.

Vyberte si správnou odrůdu česneku

Aby stihl česnek správně vyrůst při jarním sázení, je nutné zvolit vhodnou odrůdu. Vždy si tak zkontrolujte, jestli jde o tento typ odrůdy. Pro zajištění lepšího stavu a startovního bodu pro výsadbu je dobré zvolit namořenou variantu. Snížíte tak riziko působení plísní, které mohou i na jaře zcela znehodnotit výsadbu.

Pravidla pro sázení jarního česneku

Při sázení česneku v jarním období platí víceméně podobná pravidla jako u toho podzimního. Je potřeba dodržet optimální hloubku. Ta by měla být kolem 4 centimetrů. Vzdálenost by se měla pohybovat kolem 15 cm mezi jednotlivými rostlinami a vzdálenost řádků má být alespoň 30 centimetrů, aby si rostliny vzájemně příliš nekonkurovaly. Výsadba probíhá zhruba od března do května.

Foto: Pixabay

Zálivka a ochrana během sezóny

Když se všechno podaří, poměrně brzy česnek vyraší. Pokud je jaro a letní měsíce suché, přidejte trochu vody v podobě zálivky. Ta by měla směřovat přímo do půdy a listy zbytečně nenamáčejte. Až bude česnek dozrávat, je dobré zakrýt ho tunelem z fólie. Důležité je to hlavně během deštivého období. Sklizeň probíhá zhruba na konci srpna. Ideální dobu poznáte podle toho, že začnou být patrné jednotlivé stroužky. Obecně však může být velikost jarního česneku o něco menší v porovnání s odrůdami, které se sází na podzim. Ideálně si tak vyzkoušejte, jaký způsob pěstování je nejlepší konkrétně pro vaše podmínky.

Zdroj: https://hellohomestead.com/how-to-plant-garlic-in-the-spring/

Náhledové foto: Pixabay