Chcete mít zářivou a lesklou podlahu? Vyzkoušejte ocet, ale ne ten hnědý

Ocet

Již naše babičky využívaly sílu octu, který našel své uplatnění nejen v kuchyni, ale i jinde v domácnosti. Například na oplachování vlasů, na salát, ale také na dokonale čistou domácnost. Na to, aby náš domov zářil čistotou, není potřeba kupovat drahé komerční přípravky, které jsou při pravidelném používání zdraví škodlivé. Dráždí dýchací cesty a způsobují kožní onemocnění, proto zkuste dát šanci bílému octu. Vaše podlahy si získají zářivý jas.

Ekologie a čistota v jednom

Ekologie je v dnešní době tématem číslo jedna. Jak jistě sami víte, chemické látky, plasty a jiné materiály, které nejsou ekologické, znečišťují naši planetu. Proto bychom měli nejen třídit odpad, nevylévat olej do dřezu a jiné, ale také bychom se měli snažit používat chemické čistící prostředky skromněji. Jako náhradu bychom mohli zvolit obyčejný citron, sodu, ale také například již zmíněný ocet, který má zároveň dezinfekční účinky. Pokud jej smícháte s dalšími surovinami, získáte efektivní a plnohodnotný čistící přípravek na podlahu z různých materiálů. Například z lamina, linolea, vinylu, ale také na kachle či dřevěné parkety.

OcetFoto: Pixabay

Jak připravit octový čistič

Než se pustíte do samotného mytí podlah, doporučujeme, abyste je vysáli či zametli. Poté si připravte bílý ocet, přibližně jeden hrnek, čtyři litry teplé vody a několik kapek esenciálního oleje pro příjemnou vůni. S připravenou směsí můžete umýt podlahy dle vaše běžného způsobu. Jestliže z podlahy cítíte ocet, nelekejte se, otevřete okna a zápach během chvíle vyprchá. Zůstane vám zářivá a hygienicky čistá podlaha. Jelikož má ocet antimikrobiální vlastnosti, ocení ho zejména lidé s domácími mazlíčky či malými dětmi.  

Kde ocet nepoužívat

I když je ocet v domácnosti velkým pomocníkem, kvůli jeho vysoké kyselosti není vhodný na veškeré povrchy. Například na přírodní kámen, jako je mramor či žula. Také není vhodný na voskované, a naopak neošetřené dřevěné povrchy. Na dřevěné podlahy, které jsou ošetřené lakem, ředěný ocet lze použít.

Zdroje info: bydlimeutulne.cz, apartmenttherapy.com

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.