Jak prodloužit život pánve

Pánve

Pánev je základní kámen každé kuchyně. Bez ní se neobejde žádná hospodyňka. K mání jsou desítky druhů, materiálů i velikostí. Všechno ale pozbývá smyslu, když o ni náležitě nepečujete. I ten sebemenší prohřešek se totiž časem projeví.     

Neomezený výběr

Jedna je hluboká, další WOK, na palačinky, vhodná na zapékání nebo na paellu, s uchy nebo odnímatelnými madly, na lívance a vajíčka, s pokličkou nebo grilovací. Liší se tvarem, cenou i materiálem. Všechno spolu souvisí a nedá se jasně určit, co je v nepřeberné konkurenci tím nejlepším. Litina vyžaduje pravidelnou péči, hliník a měď nepatří mezi uživateli k nejoblíbenějším, tefal je poslední roky démonizovaný, keramika svým stylem neosloví zdaleka každého. A k tomu ty přemrštěné ceny. Životnost pánve se samozřejmě odvíjí i od toho, jak často se používá. V některých domácnostech jde z myčky rovnou na plotnu, jinde se vyndává výhradně v neděli při svátečním vaření.

Univerzální patero

Každý materiál má svá specifika, ale existuje balíček doporučení, která lze aplikovat na všechny typy pánví.

S myčkou opatrně

Často to probíhá zcela automaticky. Dovaříte, dojíte a nádobí naskládáte do myčky. Proč byste se měli namáhat s ručním mytím, když máte doma spotřebiče, které vám práci usnadňují? Myčka je tabu především u litinových a měděných pánví, tyto materiály to snáší velmi špatně a ublížit jim může i jednorázové mytí. Správě by se ale toto pravidlo mělo týkat obecně všech pánví. Jde o silně namáhaný kus nádobí, který paradoxně oproti bytelnosti vyžaduje jen to nejjemnější zacházení.     

PánevFoto: Pixabay       

S teplotou pozvolna

Obrovské chyby se dopouštíte i v případě, že postavíte pánev na plotnu a nastavíte maximální výkon, aby byla co nejdříve připravená ke smažení. Teplotní výkyvy ale nádobí vůbec nesvědčí a z dlouhodobého hlediska mohou narušit celistvost a strukturu materiálu. Tři minuty navíc vás nespasí. Do hrnce přece taky nedáváte z mrazáku čerstvě vytažený bochánek masa.

Vaření bez otálení

Jakmile dovaříte, přendejte jídlo do misek nebo rovnou na talíře. Kontakt potravin s pánví nádobí nesvědčí. Jde především o uvolněnou vlhkost, která může ničit strukturu nebo napomáhat korozi a odlupování.

Bez oleje to nejde

Mnoho výrobců uvádí, že je na pánvích možné smažit bez použití oleje. Ano, jde. Ale je vhodné přidat alespoň pár kapek, aby byl povrch ještě více nepřilnavý a došlo k účinnějšímu rozvodu tepla.

Hlavně opatrně

Některé materiály jsou citlivé, jiné odolnější. Vždy je ale třeba vyvarovat se kovových nástrojů a používat především ty ze dřeva nebo silikonu.

Zdroje info: fabini.cz, tescoma.cz, vlastní zkušenosti autora

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.