Naučte se, jak správně provádět řez bobulovin pro maximální úrodu

Správným řezem podpoříte bobuloviny ve zdravém růstu, ale i lepší úrodě. Stačí dodržet několik jednoduchých zásad a keříky maliníku, ostružiníku, ale i rybízu budou prospívat opravdu na jedničku. Kromě řezu nezapomínejte také na občasné přihnojení a preventivní kontrolu před chorobami.

Razantní řez maliníků

Většina druhů maliníků potřebuje po odplození poměrně razantní řez. Na podzim se odstraňují víceméně celé nadzemní části a zůstávají pouze krátké kousky nad zemí. Pro lepší start během jara je dobré přidat k maliníku trochu kompostu. Na jaře by se měly objevit nové výhony. Existují také odrůdy, které plodí dvakrát za rok. Ty je dobré ostříhat i ve chvíli, kdy odplodí na jaře. Mohou tak stihnout ještě podzimní úrodu.

Prořezání kanadských borůvek

Dalším keřem, který si zaslouží prořezání, jsou oblíbené kanadské borůvky. Zhruba koncem února až začátkem března odstraňte některé starší větve, které zasahují do vnitřních částí keříku. Některé příliš dlouhé větvě o něco zkraťte, ať podpoříte jejich efektivní větvení. Tímto způsobem časem získáte více plodících výhonů, což pomůže maximalizovat úrodu. Důležité je také podpořit kyselost substrátu buď vhodným substrátem nebo speciálním hnojivem.

Foto: Pixabay

Pročistěte keříky rybízu

Rybízy plodí na starších částech větví, které jsou dvou až tříleté. Během jarního řezu odstraňte příliš staré kosterní větve, čímž podpoříte větvení keře odspodu. Některé dlouhé větve zkraťte. Pozor si dejte na to, aby jednotlivé větve nebyly příliš blízko sebe. Pokud tomu tak je, vždy mezi nimi vytvořte odpovídající mezery. Postranní plodné výhony nechte beze změny.

Ostříhání ostružiníku

U ostružiníku je potřeba odstranit staré výhony a provést řez na prosvětlení keře. Obecně platí, že je možné odstranit téměř všechny odplozené výhony, protože na další sezónu vyrostou zcela nové. Na celém keři nechte jen zhruba 4 nejsilnější výhony, které ale zkraťte zhruba na 3 pupeny.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/fegen/fruit-tree-pruning.htm

Náhledové foto: Pixabay