Jak vyčistit toustovač od vyteklého sýra

toust

Kdo by ho neměl doma? Toustovač je ideální pro rychlou přípravu večeře ve shonu všedního dne, nebo třeba snídaně. Ačkoliv jsou ale tousty rychle udělané problém nastává většinou ve chvíli, kdy se rozhodneme toustovač umýt. Nezřídka totiž dojde k vytečení rozteklého sýra a jeho připečení k povrchu toustovače. Jeho čištění je potom nezřídka velmi náročné, na čas i naše nervy.

Toustovač jako tradiční výbava domácnosti

Toustovač patří prakticky mezi spotřební zboží a běžné vybavení většiny domácností. V těch se toustovač používá k přípravě křupavých dobrot vždy, kdy je nedostatek času na vaření. Velmi oblíbené toasty se ale sice snadno připravují, když má ale dojít na mytí, bývá to dost nepříjemné vystřízlivění.

Dost často se totiž stává, že se sýr z toastu dostane do vnitřního prostoru toustovače. Připeklý sýr lze většinou jen těžko odstranit běžným mytím. Nelze ho jen jednoduše otřít vlhkým hadrem a ani ostré předměty jako třeba nůž nejsou na odstranění připečeniny tím pravým. Ostré předměty většinou poškodí teflonový povrch a výsledkem je tak poškozený toustovač. Stejně tak není snadné zbavit se mastnoty. Jak tedy vyzrát na připečený sýr a mastnotu?

toust

Foto: Pixabay

Způsoby odstranění připečeného sýra

Nejjednodušší práci budou mít s čištěním ti, kdo mají toustovač s vyjímatelnými deskami. Ty se samostatně umývají ve dřezu nebo pod tekoucí vodou poměrně snadno. Horší je to s deskami, které vyndat nejdou.

K odstranění mastnoty nám poslouží obyčejná papírová utěrka. Tu postačí nastříhat do tvaru čtverců, případně trojúhelníků (podle typu toustovače). Namočené papírové ubrousky potom necháme působit přes noc přitlačené přesně v těch místech, do kterých vkládáme toast. Nezapomeňte opravdu přimáčknout papírový ubrousek na povrch teflonu. Přes noc se na papírovou utěrku nalepí nečistoty, mastnota se do něj vsákne a z povrchu tak půjde lépe odstranit.

Toustovač lze čistit také pomocí citronové šťávy nebo octa. Předtím je však důležité nechat toustovač mírně nahřát, asi po dobu 30 vteřin. Poté přístroj odpojíme a znečištěná místa lehce postříkáme rozprašovačem s roztokem citronu nebo octa. Nechte jej působit několik minut a poté půjdou nečistoty odstranit mnohem lépe.

Proti vzniku připečenin existuje i prevence. Na pečení toastů lze totiž použít pečicí papír, který zajistí ochranu před znečištěním toustovače. Toasty lze péct přímo v pečícím papíře, neztratí křupavost ani chuť.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-vycistit-toustovac.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.