Krtek není jen nepřítel. Využijte hlínu z jeho krtinců

krtek

Krtek je od nepaměti jedním z úhlavních nepřátel zahrádkářů. Je ale na čase zamyslet se nad tím, zda je toto nepřátelství opravdu nutné. Není totiž pravda, že krtek umí pouze škodit, ve skutečnosti může zahrádkářům také pomoci. Co konkrétně si mohou zahrádkáři od krtka vzít?

Krtek a zahrada

Krtci jsou nezvanými, přesto však častými, hosty většiny majitelů zahrad a rozhodně patří mezi nejméně oblíbené návštěvníky. To platí obzvláště ve chvíli, kdy si dovolí narušit krásně upravený trávník svými typickými kopečky, které nezřídka vyrostou po celé ploše zahrady a během velmi krátké doby.

Většina zahrádkářů se snaží svoji zahradu bránit tak, že např. lopatou udusá hlínu zpět. Snaží se tím jak vrátit zahradě původní podobu, tak proti krtkovi zasáhnout tak, že mu uzavřou cesty. Tato strategie je však v naprosté většině případů beznadějná, ba přímo kontraproduktivní. Krtek totiž v důsledku nedostatku kyslíku vyhledává další možnosti cesty na povrch a provrtává se tak skrz půdu na povrch znovu a znovu.

Krtek

Foto: Pixabay

Hlína nejvyšší kvality

Půda, kterou krtek vyvrhne na povrch právě zastřiženého trávníku, se zdá být pouze zbytečnou hromádkou hyzdící trávník. Lidé se proto snaží krtka likvidovat nespočtem různých způsobů, od chemických postřiků po různé návnady. Na aktivity krtka je ale možné se dívat z více úhlů. A z některých může být krtek velkým přínosem. Půda, kterou krtek na vyhrabe na povrch totiž může být velmi užitečná.

Půda, která se dostává na povrch, je plná živin. Jedná se o půdu, kterou krtek musí vyhrabat z hloubky více než půl metru pod zemí. Přináší tak na zahradu na humus bohatou půdu, ve které se daří dobře pěstovat ovoce, zeleninu i okrasné květiny. Je bohatá nejen na živiny, ale díky krtkovi je také dokonale provzdušněná a nakypřená.

Proto hlínu, kterou krtek vyhrabe, sesbírejte a využijte ji na přímo své zahradě. Půda, kterou lze díky krtkovi takto získat je velmi úrodná, jen těžko byste vy sami hledali na zahradě více humusu a vhodného substrátu pro vaše pěstitelské snažení. Krtek proto nemusí být za svoje hromádky vždy jen nenáviděn.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/krtek-vysadba-30000220.html

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.