Kečup jako bič na připáleniny a jeho další netradiční využití

Kečup

Dali byste si skvělý sladký kečup? Jasně, proč ne? Vždyť k takovým hranolkům jde o ideální záležitost. Kečup většina z nás vnímá jako součást jídelníčku a v podstatě jakési dochucovadlo. Jen málokdo ale ví, že se dá v domácnosti používat i trochu jinak, méně tradičně. My se právě na tato netradiční využití kečupu podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Proč se právě kečup hodí na úklid?

Důvodů by se našlo hned několik. V první řadě je třeba předeslat, že součástí kečupu jsou dvě z hlediska úklidu velmi důležité kyseliny. Jedná se konkrétně o kyselinu citronovou a octovou. Právě ony dodají kečupu vlastnosti, o nichž spousta lidí vůbec neví.

Odolné připáleniny se stanou minulostí

Odstranění připálenin máme prakticky všichni spjaté s velkou dřinou a nepříjemnou prací. Na problematická místa přitom můžete nanést vrstvu kečupu a nechat je přes noc takto. Kečup bude působit. Nečistoty následně odstraníte pouhým přetřením povrchu hrubou stranou houbičky. Jestliže budou připáleniny hodně odolné, pomůže vám navíc sůl. Ta by měla působit na místě 15 minut.

RajčataFoto: Pixabay

Čištění šperků kečupem

Stříbrné šperky vždy po čase zčernají. Vyhnout se tomuto procesu zkrátka nejde. Můžete je ale poměrně jednoduše vyčistit. Světem, div se, stačit by vám k tomu měl obyčejný kečup. Toho stačí jen kapka. Tu ukápnete do suchého měkkého hadříku a následně daný šperk dokonale vyleštíte. Jestliže je špína uvnitř řetízku nebo jiného šperku, dopřejte mu kečupovou lázeň na 15 minut a máte vyhráno.

Díky kečupu vyčistíte i měď 

Jasně, měděné nádobí nebo nějaké hezké dekorace vyleštíte také díky kečupu. Na povrch je třeba nanést tenkou vrstvu a nechat působit 15 minut. Pak se předměty utřou na sucho a je vyhráno. O špínu se postarají jak kyselina octová, tak i kyselina citronová.

S kečupem na počínající rez

Rezne vám zahradní nábytek nebo jakékoli jiné součásti exteriéru. Pak vyzkoušejte právě kečup. Na zrezlá místa jej nanesete a následně necháte 30 minut působit. Ošetříte ale jen počínající rez. Silně zkorodované povrchy kečup samozřejmě nezvládne.

Zdroje info: sazenicka.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.