Naučte se, jak se vyznat v energetických štítcích u spotřebičů

Při snaze ušetřit nějaké ty peníze za elektřinu, je dobré zaměřit se i na jednotlivé spotřebiče. Ty v případě starých modelů mnohdy spotřebují až nepřiměřeně velké množství energií. A to se samozřejmě podepíše i na celkovém účtu. Naštěstí existuje způsob, jak se poměrně dobře zorientovat v nabídce praček, ledniček, sporáků, ale i celé řady dalších spotřebičů. Jde o energetické štítky, které vám díky standardizované podobě prozradí všechny důležité informace ohledně spotřeby daného přístroje.

Výběr šetrného spotřebiče pro úspory energií

A proč se vlastně trápit výběrem spotřebiče na základě toho, kolik spotřebuje elektrické energie? Důvod je naprosto jasný a spočívá v úsporách. Při dnešních vysokých cenách za energie se totiž opravdu vyplatí dát si záležet a jako jeden z hlavních parametrů při výběru například lednice zohlednit především její energetickou úspornost. Díky bohaté nabídce od různých značek jistě nebude problém vybrat takovou variantu, která nabídne všechny požadované funkce a ještě k tomu nebude náročná na elektřinu.

Změna v energetických štítcích od roku 2021

Pozor si dejte na případné starší značení u některých spotřebičů. Do roku 2021 bylo totiž typické, že ty nejlepší spotřebiče s nízkou spotřebou energií byly označovány jako A+++. Toto značení však od roku 2021 neplatí, protože byl zaveden přesnější výpočet a především došlo k přepočtu, takže se stupnice posunula. Nyní je značení od písmene G, což je nejhorší s největší spotřebou energie, až po písmeno A, což je nejlepší hodnota. Žádné přídavné plusy, takže stupnice funguje v zásadě jako u průkazu energetické náročnosti budovy.

Foto: Pixabay

Porovnání spotřebičů

Pro opravdu přesné porovnání spotřebičů se můžete orientovat nejenom podle kategorie, do které je spotřeba zařazená, ale i na základě konkrétních čísel. Na štítku totiž bývá uvedena také roční spotřeba energie. Zajímat vás může také hlučnost, kdy i tento parametr najdete rovnou na štítku. A když si budete chtít zjistit další podrobnosti, stačí naskenovat QR kód, který je rovněž uveden přímo na energetickém štítku.

Zdroj: https://www.modrapyramida.cz/clanky/magazin/vyznejte-se-v-energetickych-stitcich-pro-spotrebic

Náhledové foto: Pixabay