Jak správně skladovat cibuli

cibule

Cibule je v našich kuchyních jednou z nejběžnějších položek, dalo by se říct, že se bez ní jen těžko obejdeme. Stejně jako u mnoha jiných potravin a ingrediencí ale platí, že až příliš mnoho se jich vyhodí kvůli plísni a hnilobě, které jsou pouze výsledkem nesprávného skladování. Co dělat, aby se nám to stávalo co nejméně často?

Cibule je základ

Cibule je jednou z nejdůležitějších surovin všech kuchařů a kuchařek. Používá se při přípravě nejrůznějších pokrmů. Cibule tvoří základ prakticky všech jídel jako jsou polévky nebo omáčky. Je proto potřeba ji mít vždy po ruce a čerstvou. Uskladnit cibuli vždy tak, aby neshnila je však někdy umění.

Cibule jsou totiž velice náchylné na vlhko a mrazy. Mají poměrně častý sklon k hnilobě, a proto je pro cibuli správné skladování vždy důležité. Obecně platí, že cibuli je potřeba skladovat tam, kde je sucho a teplota by se měla pohybovat v rozmezí 4-10 stupňů. Pro úspěšné skladování je rozhodující již v obchodě vybírat pokud možno tvrdé plody s pevnou slupkou.

cibule

Foto: Pixabay

Tipy a triky pro skladování cibule

Cibuli můžete uložit do vypraných starých ponožek tak, jako to dělávaly kdysi naše prababičky. Zabráníte tak přístupu vzduchu a zároveň i vlhka, které nabourává strukturu cibule a tím podporuje vznik hniloby. Místnost, kde je cibule uskladněná, je důležité větrat a cibuli vždy po nějakém čase kontrolovat.

Změklé části cibule vždy včas naznačí, že je čas jí spotřebovat. Když budete cibuli často kontrolovat, nemusíte se obávat, že přijde na zmar. Cibuli také vždy skladujte jen v suchém stavu a očištěnou od hlíny.

Vyvarujte se též ukládání cibule do lednice v mikrotenových sáčcích a nepokoušejte uskladnění ani na místech, kde může vzniknou plíseň poměrně snadno. K hnití dochází například tam, kde se brambory ocitnou v těsné blízkosti cibule, proto je vždy skladujte odděleně.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-uskladnit-cibuli-30001019.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.