Jak zbavit zahradu šneků

šnek

Šneci patří k těm živočichům, které vidí zahrádkáři a pěstitelé velice neradi. Boj se šneky je pro ně prakticky nekonečný a v případě, že v něm člověk neuspěje, jeho úroda utrpí pravděpodobně těžké ztráty. Jak tedy se šnekem bojovat a zvýšit šanci na to, že v boji zvítězíme?

Šnek neboli hlemýžď zahradní

Šneci patří mezi nezvané hosty zahrad, kteří dokáží natropit velkou spoustu problémů. Sotva něco zasadíme, máme úrodu pryč. Šneci totiž spořádají za den tolik potravy, kolik sami váží. Jejich počty pak zvláště po dešti prakticky explodují a je jich tolik, že se jen málokdo diví, jak je lze sbírat i pro účely obživy. V mnoha restauracích se šneci stávají světovou pochoutkou a v kosmetice se využívá jejich sliz, který má blahodárné účinky na viskozitu pleti.

Majitele zahrad ale takové využití šneků většinou příliš nezajímá a spíše se jich snaží co nejefektivněji zbavit. Jednou z možností je využít plechové zábrany. Plech je třeba zasadit alespoň deset centimetrů pod zem a jeho okraje ohnout k zemi. Šneci pak po kluzkém plechovém povrchu sami sklouznou na tu správnou stranu, tedy tu, která je za hranicemi vaší zahrady. Šneci nemají rádi klouzavý povrch, a tak je také možné jim připravit na samém okraji záhonu kluziště z vazelíny. Šneci něco takového nemají rádi a oblasti se budou snažit vyhnout.

šnek

Foto: Pixabay

Rostliny i nebezpečné zóny

Nešetřete ani rostlinami, které dokážou odradit slimáky svým nelibým pachem (alespoň pro šneky). Mezi takové rostliny patří například šalvěj, bergénie, náprstník, nebo sasanka japonská. Rostliny ovšem pravidelně zbavujte plevele, ten by se totiž jinak mohl stát pochoutkou šneků, a naopak je přilákat.

Svůj záhon si můžete pojistit i něčím takovým, jako je měděný drátek. Nenasytnému nepříteli dokáže připravit nemilé překvapení v podobě výboje, který upozorní šneka, že jej sem nikdo nezval.

Šneci ale nemají rádi ani ostré povrchy. Zkuste proto okolo záhonů vytvořit hradby v podobě štěrku nebo třeba nadrcených vaječných skořápek. Cestu přes ně si každý šnek dvakrát rozmyslí.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-sneku-obetni-rostliny-20210802.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.