01_mol

Naplánujte si strategii pro boj s potravinovými moly

Stvoření známé jako potravinový mol je v našich kuchyních častým hostem. Kromě toho, že jde o hosta nezvaného a nadmíru otravného, jde o vetřelce nesmírně houževnatého. Vyrážíte-li tak proti němu do boje, připravte se na tvrdý střet a pro inspiraci si nejprve poslechněte válečný projev Winstona Churchilla, ve které slibuje občanům krev, pot, dřinu a slzy. Právě to totiž čeká s nadsázkou i vás. Vašimi hlavními zbraněmi budou důslednost, odhodlání a trpělivost. Bez nich nemáte na vítězství sebemenší šanci. Tak do toho!

Poznej svého nepřítele

Pro začátek neuškodí trocha teorie. Potravinový mol je lidové označení motýla s oficiálním vědeckým jménem zavíječ moučný. Dokázal se rozšířit po celém světě a na našich zásobách potravin parazituje odpradávna. Stejně jako celá řada jiných hmyzích druhů je jeho životní cyklus nesmírně efektivní: rozmnožit se může až pětkrát ročně, vajíčka může naklást prakticky kamkoliv a protáhne se sebemenší skulinkou.

Na obranu zásob

Potravinový mol si pro svůj život vybírá nejčasteji sáčky s moukou, strouhankou, cukrem, kořením, rýží, ale i kakaem a mnoha dalšími potravinami, které skladujeme ve své kuchyni. Jeho přítomnost poznáme buď tak, že nám po kuchyni začne poletovat dospělý jedinec, anebo objevíme v některém sáčku nebo jiném obalu typickou bílou a lepivou pavučinku či přímo vajíčka, resp. larvy.

Ať již ale přítomnost molů objevíme jakkoliv, je třeba jednat okamžitě. Čím dříve proti němu zasáhnete, tím větší budete mít šanci na to, že se jej opravdu zbavíte.

02_mol

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Do boje

Nejdůležitějším prvkem v boji s potravinovým molem je okamžitá likvidace všech napadených potravin a opakovaný úklid všech prostor v kuchyni. Důkladně vytřete všechny police, včetně těch nejmenších odkládacích prostorů. Poté je postříkejte přípravkem proti hmyzu a opět je otřete. Nikde nesmí zůstat ani drobeček.

Ve chvíli, kdy budete vědět, že více již kuchyň vyčistit nelze, přichází čas na budování obrany proti dalšímu útoku. V tomto případě je nejlepší vsadit na kombinaci „babských rad“ a moderních technologií. Naše babičky bojovaly proti molům levandulí, pomerančovou kůrou anebo hřebíčkem, které jim moc nevoní. Účinný je také chmel, který může v kuchyni plnit i okrasnou roli. K nim pak přidejte feromonové mololapky.

Každopádně nikdy nenechávejte mouku a další podobné potraviny v původních obalech nebo dokonce otevřené. Vždy je doma okamžitě přesypte do uzavíratelných nádob. Pozor na to, že musí být opravdu utěsněné. I ta nejmenší škvírka je pro mola otevřenou branou.

Tak hodně štěstí!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *