01_sklenik

Tipy a triky pro stavbu zahradního skleníku

Zahradní skleník je pravým požehnáním pro každého nadšeného zahrádkáře nebo pěstitele. Ať již je jeho cílem celoroční přísun čerstvé zeleniny, pěstování exotických plodů nebo okrasných rostlin, ochrana rostlin před špatným počasím či nenechavými domácími mazlíčky, anebo se chce zkrátka věnovat svému koníčku i v chladných obdobích, řešením je skleník. Na co si dát ale pozor při jeho stavbě?

Přípravné práce

První věcí při stavbě skleníku je výběr místa, kde bude umístěn. Na této ploše je potom třeba odstranit svrchní travní vrstvu. Následně je na řadě vyměřování konstrukce, kterému je na místě věnovat maximální pozornost.

V rozích vykope stavitel díry pro nohy konstrukce (podle velikosti skleníku mohou být základové díry i v dalších místech). Než bude tato základní konstrukce upevněna zasypáním nebo zabetonováním nosných prvků, musí být dokonale vyrovnána.

Vlastní stavba skleníku

Vlastní stavba skleníku již není složitá, většinou jde o smontování celé konstrukce z předpřipravených kovových prvků. Stačit na něj bude dobrá aku vrtačka. Následuje vložení výplně skleníku, tj. skleněných, v dnešní době tedy spíše polykarbonátových desek a jejich pečlivé zaizolování.

Zprovoznění skleníku

Ve chvíli, kdy skleník stojí, je čas na jeho osídlení rostlinami. V tuto chvíli záleží na tom, co a jak hodlá stavitel ve skleníku pěstovat. Mají-li být jeho součástí záhony, ideální je vybudovat je po stranách a uprostřed nechat místo na vytvoření cestičky, po které se bude stavitel ve skleníku pohybovat.

Jako materiál této provozní cesty lze doporučit především cihly, ty mají totiž schopnost držet poměrně dobře teplo. Možností je ale celá řada, od kamenů přes dřevo po mulčovací kůru. Vhodné je také ponechat část vnitřního prostoru pro umístění polic na sazenice, drobné nářadí apod.

S příchodem zimního období čeká majitele skleníku ještě rozhodnutí o tom, zda celý skleník tepelně zaizolovat obalením některým tepelně izolačním materiálem, např. bublinkovými foliemi. Teď již nezbývá než se začít o všechny rostliny starat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com  

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *