Naklíčení brambor: Jednoduché metody, jak na to

Klíčení brambor

Než půjdou do země, je třeba provést naklíčení brambor. Uděláme to tak, že jim k tomu poskytneme pokud možno nejlepší podmínky. To znamená, že by měly být na světle, a to v místnosti, kde se teplota pohybuje ideálně od 12 do 15 °C. Vhodná vlhkost by měla být 80 až 85 %. Při dodržení těchto podmínek se brzy můžete dočkat klíčků dlouhých aspoň 2 cm, které budou dostatečně silné. Barva i tvar klíčků jsou odrůdové vlastnosti, takže se mohou lišit.

Jak urychlit klíčení brambor?

Brambory umístíme do nevytápěné místnosti, kde ale teploty neklesají pod nulu. Toto místo by mohlo být světlé, to klíčení ještě více podpoří. Jednotlivé brambory pak otočte tak, aby jejich očka směřovala nahoru. Z nich se vytvoří výhonky. Když mají tyto výhonky asi 2,5 cm, jsou brambory připraveny k sadbě. Pokud je ale ještě mráz, s výsadbou počkáme. Obvyklým termínem pro sadbu brambor je v polovině dubna.

Naklíčené bramboryNaklíčené brambory: Foto Radek Štěpán 

Jak vytřídit sadbové brambory?

Sadbové brambory mohou obsahovat nějaké poškozené kusy, i když jsou od dobrého dodavatele. V takovém případě je vhodné si je probrat a vyhodit všechny brambory, které jsou poškozené, nahnilé nebo napadené. Zbavujeme se také kusů, které mají zdeformované hlízy. Brambory, které jsou dobrého stavu, můžete naskládat do bedýnek ve dvou až třech vrstvách. Zde budou klíčit. Každé dva týdny se vyplatí brambory přeskládat tak, aby všechny brambory byly vystaveny světlu po stejnou dobu.

Sázení brambor

Sázení brambor: Foto Radek Štěpán

Které brambory se nahodí pro sadbu?

Pokud některé brambory nezačaly rašit nebo vykazují známky onemocnění, měly byste je odstranit. Nehodí se na sadbu, nic z nich nebude a navíc by mohly způsobit nějaké choroby i ostatním bramborám. V některých případech, když zima trvá příliš dlouho, je dobré proces rašení sadbových brambor zpomalit. Přerostlé klíčky by se při sadbě mohly snadno odlomit. Rašení zpomalíme tak, že snížíme teplotu i intenzitu světla. Přesuneme je tedy do chladnější a tmavší místnosti.

Jaké jsou účinky klíčení? To vám dává příležitost získat vyšší výnosy. Je možná i dřívější sklizeň, která zaručuje vyšší cenu. Ovlivňuje také rychlé a rovnoměrné vzcházení rostlin, což do jisté míry chrání plantáž mimo jiné před výskytem chorob a usnadňuje hubení plevele. Způsobuje lepší vývoj kořenového systému, což umožňuje větší využití vody a živin. Naklíčené sadbové brambory lze navíc zasadit do méně vyhřívané půdy:

  • při teplotě půdy kolem 5-6°C
  • při teplotě 3-4° C, kdy je použit potah ve formě fólie nebo netkané textilie.

Všechny tyto výhody však mohou být kompenzovány, pokud nejsou použity zdravé řízky

Zdroje info:

https://zielonyogrodek.pl/ogrod/warzywnik-i-sad/5847-przyspieszanie-kielkowania-ziemniakow

https://www.kalendarzrolnikow.pl/7797/jak-poprawnie-przeprowadzic-podkielkowywanie-bulw-ziemniaka

Naklíčený brambor: Náhledové foto Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.