Nelíbí se vám okapový svod? Zkuste dešťový řetěz

dešťový řetěz

Také už vás nebaví zajetý stereotyp a tradiční design vašeho domu? Voda stékající ze střechy natropí mnohdy nemalé komplikace. Poškozená omítka u vašeho domu je tím nejmenším problémem, který voda dokáže způsobit. Srážek je u nás v České republice víc než dost na to, aby byl odtok vody ze střechy zajištěn co možná nejlépe. Klasickým způsobem je instalace okapového systému s odtokem, jde to ale i jinak.

Co jsou dešťové řetězy

Odtékající vodu je možné svést dolů pomocí tzv. dešťových řetězů. Tento typicky japonský způsob svodu dešťové vody je překvapivě efektivní a především originální, dá domu jedinečný vzhled. To je koneckonců hlavní motivace pro jejich používání, funkčně se od tradičního odtoku neliší. Dešťové řetězy mohou být vyrobeny z obyčejného kovu a je třeba je uchytit v místech, kde začíná vývod ze střešního okapu.

Voda, která stéká po dešťových řetězech, je tím vedena správným směrem a díky tomuto způsobu odtoku stéká kolmo dolů, do míst, kde se může vsáknout do půdy a chrání tak fasádu před poškozením. Dešťové řetězy mohou být obohaceny i o různé děravé nádobky nebo jiné ozdoby, které při stékání vody mohou vyluzovat zajímavé zvonivé tóny, které příjemně doladí atmosféru deštivého dne.

řetěz

Foto: Pixabay

Instalace dešťových řetězů 

Misky a další kaskádovitě naskládané nádobky mají jeden hlavní cíl, kterým je odvádět vodu správným směrem dolů. Řetězy by však ve měly být ve své spodní části zajištěny. Ať už se rozhodnete pro kamenný zásyp, nebo bude voda vytékat do vašeho jezírka, vždy je nutné objemu stékající vody zajistit dostatečné vsakování nebo další odtok.

Pozor na používání sudů a podobných nádob na dešťovou vodu. Ve chvíli, kdy přijde prudký liják, je nutné počítat s tím, že moc vody pobrat nestihnou. To je ale problém, který mají klasické odtoky a dešťové řetězy společný.

Zdroje informací: ceskestavby.cz, zahradananiti.cz

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.