Účinné tipy, jak zbavit sklokeramickou desku připálenin bez poškození

Sklokeramické desky jsou v moderních kuchyních velmi oblíbené, protože vypadají dobře a jsou snadné na úklid. Nicméně, jednou z největších výzev jsou připáleniny. Pokud máte na své sklokeramické desce připáleniny, nezoufejte. Existuje několik způsobů, jak je lze odstranit, aniž byste poškodili povrch.

Příprava povrchu a odstranění hrubých nečistot

Než se pustíte do odstraňování připálenin, je důležité připravit desku. Nejprve odstraňte všechny hrubé velké nečistoty a oleje, které by mohly zhoršit situaci. Poté zabezpečte povrch tak, aby se dal snadno čistit, ale aby nedošlo k jeho poškození. Použijte například speciální ochranný sprej, který chrání sklokeramickou desku před poškrábáním. Hrubé čističe a drsné houby by mohly poškodit sklokeramickou desku, zanechat na ní škrábance a způsobit větší škodu než užitek. Proto se doporučuje použít jemné čističe a měkké utěrky, které jsou šetrné k povrchu.

Použijte sodu a vodu

Soda a voda jsou nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak se zbavit připálenin na sklokeramické desce. Smíchejte sodu s trochou vody, dokud nevznikne pastovitá směs. Naneste ji na připálenou skvrnu a nechte působit asi 15 minut. Poté směs stěrkou nebo hadříkem jemně rozetřete, dokud se připálenina neodstraní. V případě silných usazenin několikrát opakujte.

Vyzkoušejte ocet a jedlou sodu

Kombinace octa a jedlé sody je skvělým řešením pro silnější připáleniny. Smíchejte jedlou sodu a ocet tak, aby vznikla hustá směs. Naneste ji na připálenou skvrnu a nechte působit 15-20 minut. Následně důkladně otřete hadříkem či houbičkou a připáleniny by měly zmizet. 

Foto: Unsplash

Použijte speciální čisticí prostředek

Pokud jsou vaše připáleniny velmi silné a předchozí přírodní a šetrné metody nepomáhají, můžete zkusit speciální čisticí prostředek na sklokeramické desky. Jedná se o přípravky dostupné snad v každém obchodě s čisticími prostředky. Při nanášení postupujte podle návodu a opět použijte houbičku či hadřík. Na závěr také nezapomeňte sklokeramickou desku zbavit posledních zbytků čisticího přípravku a důkladně vyleštit.

Zdroj: https://hg.eu/uk/tips/how-to-clean-a-ceramic-hob a https://www.beko.co.uk/support/how-to-guides/cooking/how-to-clean-your-hob

Náhledové foto: Unsplash