Jak se vyvarovat nejčastějších chyb pěstitelů jahod?

jahody

K létu neodmyslitelně patří sběr čerstvých jahod, které obsahují spousta vitamínů i antioxidačních prvků blahodárně tak působí na náš organismus. Jahody jsou velice praktické i v tom, že se z nich dá připravit celá řada různých receptů, které ocení všichni ti, kdo mají rádi letní ovoce. Nejen malé děti často neodolají jahodovým knedlíkům či čerstvému koktejlu z jahod. Výhodou také je, že jahody můžeme pěstovat téměř všude, i v truhlíku na balkóně můžeme začátkem léta sklízet nemalou úrodu čerstvých jahod.

Příprava na pěstování jahodníků

Sazenice jahodníků postačí z počátku jara očistit od zbytku suchých listů. Vždy se ale ujistěte, že srdíčka jahodníku jsou v pořádku. Jejich zakořenění musí být dostatečně silné. Pokud můžete, půdu pěkně nakypřete, aby dobře dýchala. Nezapomeňte nakonec hlínu dobře pohnojit, ideálně granulemi pro jahody. Pokud máte, můžete hlínu obohatit o kompost.

Živiny kořenový systém časem rychle posílí a brzy se objeví i první zelené lístečky. Kompost, který je obohacený rozkladem různých živin dodá vašim jahodám potřebné živiny. Na pěstování jahod používejte substrát, který je určený přímo pro jejich pěstování. Čerstvého hnoje se při pěstování raději vyvarujte, je totiž živnou půdou pro růst některých nevhodných choroboplodných zárodků hub apod.

jahody

Foto: Pixabay

Sázení a vhodné odrůdy

Sazeničky vysazujte od sebe vždy co nejdále a dejte pozor i na to, aby srdíčko vždy koukalo ven. Dopřejte jahodám nejen dostatečnou vláhu, ale i dostatek světla. Přímému slunečnímu záření se ale raději vyhněte. Máte-li jahody přímo za oknem může dojít k jejich spálení a úroda by pak mohla být velmi mizivá.

Pokud se rozhodnete pěstovat letní jahody, které plodí jednou do roka, můžete se sklizní počítat od května do konce července. Je-li libo sklízet jahody po celý rok, vypěstujte si z pohodlí domova jahodníky. Pro pěstování stále plodících odrůd je dobré počítat se záhonem, který umístíte nejlépe do vašeho skleníku, fóliovníku, nebo v teplém období do truhlíku na váš balkon.

Ze stále plodících odrůd je vhodná například odrůda Rujana. Je však nutné počítat s tím, že má menší plody, asi tak velké jako jsou například lesní jahody. Za velmi odolné odrůdy lze považovat také Everest a Evie 2.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jahody-pestovani-chyby-30000324.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-jahod-chyby-30000602.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.